Polska gospodarka potrzebuje coraz więcej imigrantów z różnych państw
Obniżenie wieku emerytalnego staje się coraz większym problemem dla gospodarki, będziemy musieli coraz bardziej liczyć na cudzoziemców, którzy w Polsce podejmą pracę. W porównaniu z IV kwartałem 2016 r. liczba wolnych miejsc pracy
Obniżenie wieku emerytalnego staje się coraz większym problemem dla gospodarki, będziemy musieli coraz bardziej liczyć na cudzoziemców, którzy w Polsce podejmą pracę. W porównaniu z IV kwartałem 2016 r. liczba wolnych miejsc pracy była wyższa o 39,8 tys., czyli o 51,1 proc.
Z końcem IV kw. 2017 r. liczba wolnych miejsc pracy w podmiotach zatrudniających co najmniej jedną osobę wynosiła 117,8 tys. Nie obsadzonych było jeszcze 24,4 tys. nowo utworzonych miejsc pracy. W IV kwartale 2017 r. utworzono o 10,8 proc. mniej nowych miejsc pracy w porównaniu z III kwartałem, ale o 19,5 proc. więcej niż w IV kwartale poprzedniego roku.
Problem będzie coraz większy, z powodu obniżenia wieku emerytalnego. Sytuacja firm staje się trudna, ze względu na ograniczenia na rynku pracy.
- Potrzebna jest aktywizacja zawodowa osób, które są poza rynkiem pracy, a sprzyjałoby temu obniżenie opodatkowania tych, którzy wchodzą na ten rynek – mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Aleksander Łaszek, główny ekonomista FOR. – Jednak jednocześnie trzeba zmienić system zasiłków społecznych, aby ktoś, kto podejmie pracę nie zmniejszał swoich dochodów z powodu utraty zasiłków.
Potrzebne są też mieszkania na wynajem, tam gdzie są nowe miejsca pracy. Jednak gospodarce potrzebni są też cudzoziemcy, którzy przyjadą szukać pracy.
- A to wymaga większej przyjazności państwa dla imigrantów – dodaje ekspert FOR.