4 czerwca 2019: Społeczna Inicjatywa 30. Rok Wolności
4 czerwca w wielu miastach i miejscowościach organizowane będą biegi wolności, a wieczorem potańcówki wolności. Rocznicowe wspomnienia nie powinny zdominować dobrej zabawy. Rekordowe śniadanie organizuje Białystok.
W polskiej edukacji, przez ostatnie 30 lat, dominował niestety model XIX-wieczny. Nadal „wbijamy” do młodych głów wiedzę – nie uczymy rozumieć i myśleć. Stąd takie konsekwencje jak to, że wspaniały rozwój Polski przez ostatnie 30 lat, nie jest „przerabiany” w szkole. To nie jest wina nasze młodzieży, że nie wie co się zdarzyło i dlaczego (jakie za tym stały wartości) w 1989 roku.
Okrągły Stół i mądra decyzja społeczeństwa polskiego w wyborach 4 czerwca 1989 roku dała impuls do radykalnych zmian systemowych w naszym kraju: stworzenia suwerennego państwa prawa i wolnego rynku gospodarki. Warto pamiętać, że ostatnie 30 lat jest najdłuższym dla polskich obywateli doświadczeniem Wolności i nieprzerwanego rozwoju gospodarczego od niepamiętnych czasów. Weszliśmy do NATO i Unii Europejskiej.
- Chcemy 4 czerwca rozmawiać o tym co się stało przed 30 laty, ale też o tym co może się zdarzyć przez kolejnych 30 lat - mówi w rozmowie z MarketNews24 Jacek Michałowski z Inicjatywy 30. Rok Wolności, b. szef Kancelarii Prezydenta RP. - Młode pokolenie wychowane po 1989 roku, nie doświadczyło braku Wolności, nie miało doświadczenia życia PRL i trudnej transformacji systemowej. Dlatego właśni do nich chcemy skierować naszą Inicjatywę 30. Rok Wolności.
Organizatorzy święta chcą nie tylko przybliżać młodemu pokoleniu Polaków wartości, leżące u podłoża transformacji, takie jak: wolność, demokracja, solidarność, praworządność, sprawiedliwość, samorządność, otwartość, tolerancja, inkluzywność czy rozwój. Nie będzie tylko na poważnie. Wieczorem, w wielu warszawskich pubach będą organizowane “potańcówki wolności”.
I nie tylko w Gdańsku i Warszawie, także w wielu innych miastach. - Chcemy, aby cała Warszawa tańczyła, ale nie tylko Warszawa - dodaje J.Michałowski.
Inicjatywa 30. Rok Wolności została powołana przez ponad 30 organizacji pozarządowych, m.in. FOR, Helsińską Fundację Praw Człowieka, Fundację Batorego.
-Będzie organizowanych wiele koncertów i biegów wolności - mówi Tomasz Kiersnowski, prezes Fundacji Dokładam Się. - Organizowane będzie też “menu wolności”, w Białymstoku powstał pomysł, aby zjeść na śniadanie 1989 jaj i 30 chlebów.