Budowanie kontaktów z własnymi dziećmi w wieku szkolnym
Rodzice często zwracają uwagę na to, że brakuje im w kontakcie z dzieckiem narzędzi do tego, aby poradzić sobie w konfliktowych sytuacjach, na terenie domu, w życiu rodzinnym.
Rodzice mają trudność z tym, aby zachować się w sposób niekrzywdzący dla dziecka. Rodzic nie chce krzyczeć na dziecko. Nie chce używać nieprzyjemnych komentarzy. Brakuje mu jednocześnie jakiegoś narzędzia postępowania.
- Warsztaty dla rodziców są idealnym miejscem, w którym rodzic może nabyć umiejętności dotyczące właśnie komunikacji - mówi w rozmowie z MarketNews24 mgr Ewa Strugalska–Gola, psycholog, psychoterapeuta poznawczo–behawioralny w Centrum CBT. – Takich, gdy rodzic przekazuje komunikat o tym co dla niego jest ważne. Dziecko dostaje wtedy informacje nie o tym co robi źle, ale o tym - czego rodzic oczekuje. Jest mu wtedy łatwiej to zrozumieć.
Warsztaty są dobrą przestrzenią, aby rodzic nauczył się rozpoznawania własnych emocji, ale przy okazji tego, co dzieje się z dzieckiem.
Wartościowym elementem warsztatów jest też poznawanie przez rodziców kryzysów wieku rozwojowego dziecka. „Kamieni milowych”, gdy u dzieci dzieją się ważne elementy, w zrozumieniu których rodzice mają problemy.
- W wieku szkolnym grupa rówieśników staje się coraz ważniejsza dla dziecka, a kontakt z rodzicami pozostaje istotny, ale już w zupełnie innej formie – wyjaśnia Ewa Strugalska–Gola z Centrum CBT. - Budowanie samooceny i świadomości samego siebie odbywa się wówczas w odzwierciedleniu grupy rówieśniczej.
Podczas warsztatów rodzic zyskuje możliwość postępowaniu w zgodzie z samym sobie i czucia się sprawczym.