Co pilnie trzeba zmienić w służbie zdrowia
Nasz rynek zdrowia boryka się z wieloma problemami, a kilka kluczowych zagadnień wymaga natychmiastowej interwencji.
Te zagadnienia to kwestie odwróconej piramidy świadczeń opieki zdrowotnej. Także kwestie profilaktyki zdrowotnej i zdrowia publicznego oraz kwestia koordynacji świadczeń.
- Dlatego postanowiliśmy wydać dokument, który próbuje przedstawić rekomendacje prowadzące do rozwiązania tych problemów - mówi w rozmowie z MarketNews24 Michał Czarnuch, partner w kancelarii Rymarz Zdort Maruta, współzarządzający praktyką Life Sciences oraz ekspert Komitetu Zdrowie CCIFP.
Mamy problem z finansowaniem i dostępnością, jednym z podstawowych rozwiązań jest w uzasadnionych przypadkach zostawienie pacjentów w domu lub jak najszybsze wysłanie ich do domu. Aby to zrobić powinniśmy wykorzystywać nowe technologie np. telemedycynę. Powinniśmy także zwiększyć dostępność sprzedaży leków domowych czyli dostarczanych do domu pacjenta.
Koordynacja świadczeń pomiędzy usługami lekarskimi, usługami szpitalnymi i programami lekowymi powinna być jednym systemem, który już nie będzie realizowany z różnych koszyków.
Mamy duży problem z kosztami medycyny naprawczej, a dbając o zdrowie publiczne powinniśmy zacząć od profilaktyki, szczególnie dotyczącej noworodków. Istotne jest zwiększenie dostępu do szczepień i dostępu do profilaktyki edukacji pierwotnej i wtórnej.