Co zyskają ojcowie na rynku pracy?
Wprowadzeniu dyrektywy UE work-life balance zmieni prawa ojców dotyczące urlopów rodzicielskich.
Obecnie mają do dyspozycji 2-tygodniowy urlop ojcowski w 100% płatny. Niestety, wykorzystywany jest przez niecałe 50% ojców.
Oprócz tego przysługuje im urlop rodzicielski, którym rodzice mogą podzielić się w dowolny sposób. Z takich urlopów korzysta jedynie 1% ojców. Jest to spowodowane także tym, że jeżeli matka nie ma prawa do urlopu rodzicielskiego bo nie pracuje - to świadczenie nie przysługuje również ojcowi, choć on ma umowę o pracę.
- Dzięki dyrektywie ojcowie zyskają dziewięć dodatkowych tygodni urlopu rodzicielskiego tylko dla nich. Kto nie skorzysta z prawa do takiego urlopu, ten je straci – mówi w rozmowie z MarketNews24 Karolina Andrian, prezeska Fundacji Share The Care. - Jest to indywidualne prawo do urlopu, które zmienia sposób myślenia o prawach ojca, bo zyska on prawo do 4-miesięcznego urlopu także w sytuacji, gdy matka ich dziecka nie pracuje.
Dyrektywa unijna miała być wdrożona w Polsce w terminie do 2 sierpnia br. Jest po konsultacjach i czeka. Według obowiązującego stanu prawnego sprzed wprowadzenie dyrektywy urlop rodzicielski może być wykorzystany przez matkę lub ojca po urlopie macierzyńskim (niekoniecznie bezpośrednio po nim). Jego długość zależy od liczby urodzonych dzieci i od tego, czy rodzice chcą z niego skorzystać osobno, czy jednocześnie. Należy pamiętać, że urlop rodzicielski, w odróżnieniu od np. urlopu wychowawczego, jest urlopem płatnym. Za czas jego trwania przysługuje zasiłek macierzyński. W przypadku, gdy wniosek złożenia odrębnego wniosku o urlop macierzyński, wynagrodzenie wynosi 100% podstawy wymiaru – za pierwsze 6 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka lub 8 tygodni w przypadku większej liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie, i 60% podstawy wymiaru – za pozostały okres urlopu rodzicielskiego. Natomiast w sytuacji, gdy pracownik złoży jeden wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego i macierzyńskiego w pełnym wymiarze, zasiłek macierzyński wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku przez cały okres.