Czy 15 stycznia gospodarka przeżyje wstrząs
Teoretycznie porozumienie rozwodowe zostało już podpisane, jednak nadal najbardziej prawdopodobny scenariusz, to wyjście Wielkiej Brytanii z UE bez żadnego porozumienia. 15 stycznia może się okazać decydującą datą, a dzień ten wstrząsnąć europejską gos
Teoretycznie porozumienie rozwodowe zostało już podpisane, jednak nadal najbardziej prawdopodobny scenariusz, to wyjście Wielkiej Brytanii z UE bez żadnego porozumienia. 15 stycznia może się okazać decydującą datą, a dzień ten wstrząsnąć europejską gospodarką. Ponowne referendum jest mało realne, musiałaby je poprzedzić wymiana rządu.
- Brexit pozostaje czarną skrzynką, po otwarciu której, mogą się z niej wysypać nieoczekiwane rzeczy - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.
Najbardziej prawdopodobny wariant jest taki, że brytyjscy parlamentarzyści 15 stycznia nie zagłosują za przyjęciem przygotowanego już porozumienia. Wtedy rozwód bez porozumienia stanie się najbardziej realnym scenariuszem.
-To scenariusz najbardziej niekorzystny dla europejskiej gospodarki - komentuje P.Kwiecień.
Trudno spodziewać się, że inwestorzy uwierzą, że może dojść do ponownego referendum, w którym Brytyjczycy wypowiedzą się za pozostaniem w UE.