Newsy Dla wydawców O nas Współpraca/Oferta Newsletter Regulamin Rejestracja Zaloguj się
Kategorie
Gospodarka
Kraj Unia Europejska Świat
Edukacja Energetyka Finanse
Finanse osobiste Wyniki Finansowe
Firma Handel Manager Media i Marketing Medycyna Motoryzacja Nieruchomości i Budownictwo Podatki Prawo Przemysł Rolnictwo Teleinformatyka
Hardware Telefonia
Transport Turystyka Żywność Kultura i Rozrywka Sport i rekreacja Zdrowie i Uroda Infografiki Materiały prasowe
InwestycjeZagraniczne.com StrefyNieruchomości.pl

Czy łatwo jest zmienić rezydencję podatkową?

pobierz video
31.05.2021

Zapowiedziane w ramach Nowego Ładu podwyżki podatków oraz wprowadzenie nowej składki zdrowotnej w wysokości 9% powoduje liczne obawy podatników. Czy warto myśleć o przeniesieniu swojej działalności gospodarczej za granicę i zmianie rezydencji podatkowej?

Można to oczywiście rozważać, natomiast trzeba brać pod uwagę wszystkie związane z tym konsekwencje, jak chociażby konieczność faktycznej zmiany miejsca zamieszkania, potencjalne konsekwencje wynikające z możliwości zastosowania tzw. exit tax, czyli podatku od wyjścia.

- Głównym wyzwaniem nie jest bowiem „uzyskanie” nowej rezydencji podatkowej w innym kraju, ale utrata rezydencji podatkowej w Polsce – mówi w rozmowie z MarketNews24 Anna Turska-Tomczykowska, Partner Zarządzający Kancelarią Ożóg Tomczykowski.

Rezydencję podatkową ustala się na podstawie dwóch przesłanek, pierwsza – to czas przebywania w danym kraju, natomiast drugą jest miejsce posiadania tzw. centrum interesów życiowych.

– Podczas kontroli, organy podatkowe będą badały czy dany podatnik skutecznie pozbył się polskiej rezydencji podatkowej i faktycznie przeniósł ośrodek swoich interesów osobistych i gospodarczych za granicę – wyjaśnia A.Turska-Tomczykowska.

Kwestia ustalenia rezydencji podatkowej w XXI wieku przy pracy zdalnej, pracy za granica, pracy na rzecz kliku podmiotów może być skomplikowana. W tym roku, po raz pierwszy Ministerstwo Finansów opublikowało specjalne objaśnienia dotyczące zasad ustalenia rezydencji podatkowej osób fizycznych. Niestety, objaśnienia zostały opublikowane dosyć późno (29 kwietnia) i dotyczyły dosyć oczywistych przykładów, jak chociażby ten cytowany poniżej: „Pani Joanna jest programistką. Jej miejsce zamieszkania dla celów podatkowych znajduje się w Holandii. Pani Joanna przyjechała do Polski na okres 5 miesięcy w celu świadczenia pracy dla polskiego pracodawcy. Pani Joanna pracowała w Polsce od stycznia do maja roku podatkowego, po czym wróciła do Holandii. Czy pani Joanna ma obowiązek rozliczyć w Polsce wynagrodzenie otrzymane za pracę w Polsce? Tak. Pani Joanna ma miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w Holandii, w związku z czym w Polsce podlega ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Oznacza to, iż w Polsce ma obowiązek rozliczyć się tylko z dochodów uzyskanych na terytorium Polski. Jedynym dochodem uzyskanym w Polsce jest wynagrodzenie otrzymane od polskiego pracodawcy za pracę na terytorium Polski. Wynagrodzenie to podlega opodatkowaniu w Polsce. Natomiast pozostałe dochody uzyskane przez panią Joannę w roku podatkowym ze źródeł przychodów położonych poza Polską nie podlegają opodatkowaniu w Polsce i nie powinny zostać wykazane w polskim zeznaniu podatkowym”.

Załóż konto
Aby móc w pełni korzystać z naszego serwisu należy się zarejestrować.
rejestracja
Nawigacja
Newsy Dla wydawców O nas Współpraca/Oferta Newsletter Regulamin Polityka Prywatności Polityka Cookies
Newsletter
Jeżeli chcesz być informowany przez nas tylko o najważniejszych informacjach zapisz się do naszego newslettera już teraz
zapisz się
Kontakt

VideoTarget Sp. z o.o.
ul. Prosta 70
00-838 Warszawa
NIP: 521 371 76 87
 
redakcja@marketnews24.pl