Czy powrócą wysokie ceny gazu
W połowie stycznia gaz ze Stanów Zjednoczonych był najtańszy od 20 miesięcy, ale szybko drożeje. Czy gaz będzie też droższy w Europie?
Różnica pomiędzy cenami gazu w Europie i w USA jest aż 5-6 - krotna. Pomimo kosztów skraplania i transportu, w USA opłaca się inwestować w terminale eksportowe gazu LNG.
- Fundamenty cen gazu w USA i Europie są z sobą coraz bardziej połączone, ponieważ Europa potrzebuje coraz więcej amerykańskiego gazu – mówi w rozmowie z MarketNews24 Michał Stajniak, ekspert XTB. – Ceny będą się do siebie zbliżać, ten proces potrwa kilkanaście lat. Różnica w cenach będzie wówczas 2-3 – krotna.
Ponieważ rośnie podaż gazu amerykańskiego w Europie, to jego europejskie ceny spadają i znalazły się poniżej poziomu 50 euro za megawatogodzinę.
- Teraz azjatyckie ceny gazu stają się kluczowe dla Europy, dlatego że Europa musi konkurować z Azją o amerykański gaz – wyjaśnia ekspert XTB. – Istotne jest ożywienie w chińskiej gospodarce.
W Chinach wyprzedzające wskaźniki koniunktury PMI znalazły się na poziomach 56 pkt. (poziom 50 pkt. jest graniczny pomiędzy pesymizmem i optymizmem). Jeżeli chińska gospodarka będzie się rozkręcać, to zmaleje zagrożenie światową recesją. Jednak jednocześnie ta zmiana może przyczynić się do wzrostu inflacji.
Sytuację wykorzystują inwestorzy ponieważ gaz ziemny jest jednym z najbardziej zmiennych instrumentów finansowych. W kontraktach terminowych na gaz jest przestrzeń do spekulacji. Szans inwestycyjnych można szukać wśród akcji spółek giełdowych z Wall Street.