Newsy Dla wydawców O nas Współpraca/Oferta Newsletter Regulamin Rejestracja Zaloguj się
Kategorie
Gospodarka
Kraj Unia Europejska Świat
Edukacja Energetyka Finanse
Finanse osobiste Wyniki Finansowe
Firma Handel Manager Media i Marketing Medycyna Motoryzacja Nieruchomości i Budownictwo Podatki Prawo Przemysł Rolnictwo Teleinformatyka
Hardware Telefonia
Transport Turystyka Żywność Kultura i Rozrywka Sport i rekreacja Zdrowie i Uroda Infografiki Materiały prasowe
InwestycjeZagraniczne.com StrefyNieruchomości.pl

Czy rząd wierzy, że wzrost cen będzie dwukrotnie niższy?

pobierz video
01.10.2021

W projekcie ustawy budżetowej na 2022 r. rząd założył, że inflacja średnioroczna wyniesie 3,3 proc. Czy jest to realny scenariusz, skoro wrześniowa inflacja bardzo zbliżyła się do 6 proc. i jest najwyższa od 2000 r.?

Inflacja CPI we wrześniu wyniosła rok do roku 5,8 proc., miesiąc do miesiąca 0,6 proc. - wynika z szacunku flash GUS. Ostatni raz tak wysokie wskaźniki inflacji były notowane w sierpniu 2000 r. (6,2 proc.) i wrześniu 2000 r. (5,9 proc.).

Inflacja była też wyższa od przewidywań analityków, ich konsensus wynosił 5,6 proc. r/r, a miesiąc do miesiąca 0,3 proc.

- Nadal można zakładać, że w przyszłym roku inflacja będzie niższa, jednak pojawiły się nowe zagrożenia w postaci wzrostu cen energii elektrycznej – mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. – Możemy się spodziewać w przyszłym roku inflacji bliższej 4 proc. niż tej, którą rząd założył w ustawie budżetowej.

Wyższa inflacja powoduje dwa efekty ważne dla rządu. Zwiększa dochody budżetowe, ułatwiając zwiększanie rządowych wydatków, ponieważ wyższe ceny to jednocześnie zwiększone nominalnie dochody podatkowe.  Wyższa inflacja podnosi także nominalny PKB.

- Zadłużenie państwa w relacji do PKB, czy deficyt budżetowy porównany do PKB wyglądają dzięki temu korzystniej – dodaje ekspert XTB.

Jakie są więc powody, że w projekcie ustawy budżetowej założono inflację 3,3 proc.? Zwłaszcza, że pojawiają się prognozy analityków, że pod koniec 2021 r. wzrost cen przekroczy poziom 6 proc.? Możliwe, że chodziło o to, że prezentowanie w budżecie inflacji przewyższającej cel inflacyjny wywołałoby negatywne komentarze, że NBP nie przeciwdziała inflacji.

Inflacja w przyszłym roku powinna być jednak niższa, choć nie tak niska, jak założył rząd, a to ze względu na tzw. efekty bazy wynikający z wysokich tegorocznych podwyżek cen.

 

Załóż konto
Aby móc w pełni korzystać z naszego serwisu należy się zarejestrować.
rejestracja
Nawigacja
Newsy Dla wydawców O nas Współpraca/Oferta Newsletter Regulamin Polityka Prywatności Polityka Cookies
Newsletter
Jeżeli chcesz być informowany przez nas tylko o najważniejszych informacjach zapisz się do naszego newslettera już teraz
zapisz się
Kontakt

VideoTarget Sp. z o.o.
ul. Prosta 70
00-838 Warszawa
NIP: 521 371 76 87
 
redakcja@marketnews24.pl