Czy spółka holdingowa stanie się atrakcją dla inwestorów kapitałowych?
Z początkiem 2022 r. do polskiego systemu prawnego wprowadzono spółkę holdingową. Spółką holdingową może być każda spółka z o.o. lub spółka akcyjna.
Spółka holdingowa może skorzystać z dwóch istotnych korzyści podatkowych. Pierwsza, to prawo do zwolnienia z podatku dochodowego zysków ze sprzedaży udziałów w spółkach zależnych. Druga, to prawo do zwolnienia dywidend otrzymanych od spółki zależnej z 19% podatku CIT. I dotyczy 95% kwoty wypłaconej dywidendy.
- Jest to pierwsze takie zwolnienie wprowadzone dla prywatnych spółek w polskim systemie podatkowym, dotychczas było ono dostępne dla podmiotów regulowanych, takich jak fundusze inwestycyjne czy alternatywne spółki inwestycyjne - mówi w rozmowie z MarketNews24 Bartłomiej Biały, Lider Praktyki Planowania Podatkowego i Podatków Transakcyjnych, Partner w Kancelarii Ożóg Tomczykowski.
Aby skorzystać z praw jakie daje spółka holdingowa inwestor musi spełnić wiele warunków, najistotniejsze to:
*posiadania przez co najmniej rok przez spółkę holdingową udziałów w spółce zależnej,
*udziały te muszą być nie mniejsze niż 10% w kapitale spółki zależnej
Spółki holdingowe są dostępne dla wszystkich branż z jednym wyjątkiem. Tym wyjątkiem jest branża nieruchomościowa.
- Wspominane korzyści nie są więc dostępne, jeżeli spółka sprzedaje udziały lub pobiera dywidendę od spółki zależnej, której majątek składa się w większości z nieruchomości lub praw do nieruchomości – wyjaśnia B.Biały z Kancelarii Ożóg Tomczykowski.