Newsy Dla wydawców O nas Współpraca/Oferta Newsletter Regulamin Rejestracja Zaloguj się
Kategorie
Gospodarka
Kraj Unia Europejska Świat
Edukacja Energetyka Finanse
Finanse osobiste Wyniki Finansowe
Firma Handel Manager Media i Marketing Medycyna Motoryzacja Nieruchomości i Budownictwo Podatki Prawo Przemysł Rolnictwo Teleinformatyka
Hardware Telefonia
Transport Turystyka Żywność Kultura i Rozrywka Sport i rekreacja Zdrowie i Uroda Infografiki Materiały prasowe
InwestycjeZagraniczne.com StrefyNieruchomości.pl

Czym zajmuje się psycholog a czym psychiatra?

pobierz video
27.02.2025

Psycholog jak i psychiatra zajmują się tym samym obszarem funkcjonowania dzieci, młodzieży i dorosłych. Różnica polega na tym, że psychiatra oprócz diagnozy używa interwencji, które wymagają farmakoterapii.

Psycholog i psychiatra zajmują się diagnozą, opracowanie planu pomocy osobom, które mają trudności. Do psychiatry powinniśmy kierować osoby, których zdrowie bądź życie jest zagrożone.

Psychiatra różnicuje objawy psychiczne. Psychiatra potrafi zidentyfikować kiedy objawy somatyczne (np. drżenie rąk, kłucie serca, kłopoty gastryczne) wynikają z choroby psychicznej.

Psychiatra zajmuje się takimi zaburzeniami, które związane są z utratą kontroli nad pamięcią i szeroko pojętym funkcjonowaniem ciała.

Psycholog używa innych metod diagnostycznych. Są nimi rozbudowane testy, które pomagają identyfikować nie tylko samą chorobę, ale również pomagają znaleźć odpowiedź na pytanie jaka jest geneza zaburzeń.

Co do zasady, psycholog oferuje wsparcie i poradnictwo przez edukację. Psycholog pomaga w radzeniu sobie w sytuacjach nasilonego konfliktu, rodzinnych i małżeńskich.

Psycholog to osoba, która pomaga pacjentowi przejść z jednego obszaru rozwojowego do innego, gdy na przykład przemija okres dzieciństwa.

- Psycholog i psychiatra na co dzień funkcjonują wspólnie, współpracują na rzecz stworzenia jednej, całościowej diagnozy - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr nauk medycznych Anna Kaźmierczak-Mytkowska, prodziekan kierunku psychologia na Uczelni Łazarskiego (to nowy kierunek utworzony w lutym 2025 r.), psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci, młodzieży i rodzin w Centrum CBT.  – Konsultacja psychiatryczna nie jest jednak niezbędna.

Psychiatra nie diagnozuje molestowania i maltretowania. Konsultacja psychiatryczna nie jest konieczna przy:

*powiadamianiu sądu rodzinnego/ policji/ prokuratora;

*skargach lękowych rodziców domagających się coraz większej ilości badań;

*opiece nad dzieckiem będącym już pod opieką psychiatryczną i/ lub psychologiczną.

Załóż konto
Aby móc w pełni korzystać z naszego serwisu należy się zarejestrować.
rejestracja
Nawigacja
Newsy Dla wydawców O nas Współpraca/Oferta Newsletter Regulamin Polityka Prywatności Polityka Cookies
Newsletter
Jeżeli chcesz być informowany przez nas tylko o najważniejszych informacjach zapisz się do naszego newslettera już teraz
zapisz się
Kontakt

VideoTarget Sp. z o.o.
ul. Prosta 70
00-838 Warszawa
NIP: 521 371 76 87
 
redakcja@marketnews24.pl