Newsy Dla wydawców O nas Współpraca/Oferta Newsletter Regulamin Rejestracja Zaloguj się
Kategorie
Gospodarka
Kraj Unia Europejska Świat
Edukacja Energetyka Finanse
Finanse osobiste Wyniki Finansowe
Firma Handel Manager Media i Marketing Medycyna Motoryzacja Nieruchomości i Budownictwo Podatki Prawo Przemysł Rolnictwo Teleinformatyka
Hardware Telefonia
Transport Turystyka Żywność Kultura i Rozrywka Sport i rekreacja Zdrowie i Uroda Infografiki Materiały prasowe
InwestycjeZagraniczne.com StrefyNieruchomości.pl

Destrukcja popytu i Baltic Pipe mają uchronić kraj przed brakiem gazu

pobierz video
15.09.2022

Gazociąg Baltic Pipe będzie dostępny od października 2022 r. z przepustowością ok. 3 mld m sześc. rocznie. Pełna przepustowość 10 mld m sześc. ma zostać osiągnięta do końca roku. PGNiG zarezerwowało ponad 8 mld m sześć.

- PGNiG zarezerwował ponad 8 mld metrów sześciennych, z tego 3 mld metrów sześciennych chce zapewnić własnym wydobyciem w Norwegii, bo posiada tam 62 koncesje – mówi w rozmowie z MarketNews24 Wojciech Jakóbik, red.nacz. BiznesAlert.pl. – PGNiG nie może przesadzić z kontraktami ze względu na destrukcję popytu, która powinna wystąpić ze względu na bardzo wysokie ceny gazu w Europie.

Resort klimatu, zapewnia, że Polsce nie zabraknie gazu przez destrukcję popytu i Baltic Pipe, który ma zabezpieczone paliwo na dostawy 4,5 mld m sześć. rocznie w 2023 roku, a ma mieć go więcej dzięki kolejnym umowom, które są w trakcie negocjacji.

Za 60 procent zużycia gazu w Polsce odpowiada przemysł, a ze względu na obecną sytuację zużycie gazu będzie mniejsze. Część redukcji wprowadzanych przez przemysł będzie już stałych.

Ministerstwo klimatu i środowiska prognozowało dotąd, że zużycie tego paliwa w naszym kraju spadnie o 17 procent w 2022 r. przez kryzys energetyczny podsycany przez Gazprom oraz rekordowe ceny paliwa.

- Z jednej strony powinniśmy uwzględniać destrukcję popytu, gdy z drugiej powinniśmy maksymalizować wykorzystanie Baltic Pipe ponieważ opłaciliśmy przepustowość tego gazociągu na poziomie ponad 8 mld metrów sześciennych rocznie – wyjaśnia W.Jakóbik. – Pozostaje nadal kilka miliardów metrów sześciennych gazu do zakontraktowania i o ile gospodarstwa domowe powinny czuć się bezpieczne, bo dla nich gazu nie powinno zabraknąć, to w czarnym scenariuszu może dojść do tego, że będziemy zmuszeni do wprowadzenia stopni zasilania dla przemysłu, ograniczając jego aktywność gospodarczą.

Załóż konto
Aby móc w pełni korzystać z naszego serwisu należy się zarejestrować.
rejestracja
Nawigacja
Newsy Dla wydawców O nas Współpraca/Oferta Newsletter Regulamin Polityka Prywatności Polityka Cookies
Newsletter
Jeżeli chcesz być informowany przez nas tylko o najważniejszych informacjach zapisz się do naszego newslettera już teraz
zapisz się
Kontakt

VideoTarget Sp. z o.o.
ul. Prosta 70
00-838 Warszawa
NIP: 521 371 76 87
 
redakcja@marketnews24.pl