Diagnoza ADHD u osób dorosłych
Obraz kliniczny ADHD w każdym wieku różni się od siebie pomimo, że poruszamy się wśród trzech głównych grup objawów, takich jak zaburzenia koncentracji uwagi, impulsywność czy nadruchliwość.
Szczegółowe objawy są natomiast różne od tych, które dotyczą dzieci i inne niż u nastolatków.
- Warto zastanowić się w każdym wieku czy diagnoza ADHD byłaby użyteczna dla mnie i dla osób z mojego otoczenia - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr nauk medycznych Anna Kaźmierczak-Mytkowska, psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci, młodzieży i rodzin, Centrum CBT. – I warto zdecydować się na profesjonalną diagnozę ADHD, aby poprawić swoje funkcjonowanie w wielu obszarach.
Powinny zdecydować się na taką diagnozę osoby dorosłe, które mają trudności ze organizowaniem własnego czasu, z planowaniem wysiłku intelektualnego i terminowością, a wpływają na ich osiągnięcia zawodowe (w przypadku studentów – na osiągnięcia akademickie).
Najczęściej osoby takie oceniane są za swoje deficyty. Za nieterminowość, za chaotyczność, niż za wiedzę, którą posiadają i mogłaby doprowadzić do sukcesu zawodowego.
Objawy ADHD bardzo mocno wpływają też na funkcjonowanie osobiste. Przede wszystkim ograniczając umiejętności regulowania swoich emocji, związanych ze złością, ale także ze smutkiem i z lękiem.
- Diagnoza i objęcie opieką osób dorosłych powoduje, że lepiej funkcjonują sami ze sobą, mają mniej powikłań związanych z obecnością zaburzeń depresyjnych i zaburzeń lękowych, także zaburzeń behawioralnych i uzależnień od substancji chemicznych
– wyjaśnia Anna Kaźmierczak-Mytkowska z Centrum CBT. – Zachęcam do diagnozy wszystkie osoby, które myślą o sobie w sposób negatywny, który determinowany jest przez ich objawy, przez nieumiejętność regulacji napięcia, przez brak umiejętności zarządzania czasem i regulowania swojej impulsywności.