Dlaczego prognozy dotyczące polskiej gospodarki nie sprawdziły się
Kolejne międzynarodowe instytucje i firmy podwyższają prognozy wzrostu polskiego PKB. Prognozy były zbyt niskie, nie doceniano, że Polacy tak niechętnie oszczędzają, gdy rosną ich dochody.
Zaktualizowana prognoza Coface wzrostu PKB w Polsce w 2019 r. to 4,3 proc.
- Zrewidowaliśmy prognozę z wcześniejszego poziomu 3,8 proc. Mamy wciąż dobrą konsumpcję prywatną, która pozostaje główną siłą napędową polskiej gospodarki - mówi w rozmowie z MarketNews24 Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w Polsce. - To jest związane z sytuacją na rynku pracy i impulsem fiskalnym wynikającym m.in. z rozszerzenia programu 500+, który przyczyni się do wzrostu konsumpcji.
Natomiast czynnikiem najwyższego ryzyka dla polskiej gospodarki jest sytuacja na rynkach zagranicznych. Szczególnie spowolnienie gospodarcze w Niemczech. Coface szacuje, że w tym roku niemieckie PKB wzrośnie zaledwie o 0,8 proc., gdy w 2017 r. był to wzrost 2,5 proc., a w 2018 r. o 1,5 proc.
- Może się okazać, że nasza prognoza jest zbyt ostrożna, jeżeli Polacy będą tak dużo przeznaczać na konsumpcję, a tak mało na oszczędności, to będziemy się zbliżali do 5 proc. wzrostu PKB 2019 r. - wyjaśnia ekspert Coface.