Do końca września trzeba wezwać do wymiany kilkuset milionów akcji papierowych na elektroniczne
30 września 2020 r. to termin dla członków zarządu na pierwsze wezwanie akcjonariuszy do złożenia w spółce akcji papierowych, a takich w Polsce może być kilkaset milionów. Naruszenie tego terminu może grozić grzywną do 20 tys. zł.
Od 1 marca 2021 r. nastąpi obowiązkowa dematerializacja akcji spółek niepublicznych. Akcje będą podlegały, co do zasady, rejestracji w tzw. rejestrze akcjonariuszy prowadzonym przez banki lub domy maklerskie. Rejestr akcjonariuszy będzie prowadzony w postaci elektronicznej. Prowadzący rejestr akcjonariuszy będzie dokonywać wpisu na żądanie spółki lub osoby mającej interes prawny w dokonaniu wpisu. W tym celu będzie badać treść i formę dokumentów uzasadniających dokonanie wpisu.
Proces dematerializacji akcji rozpoczął się już od 1 stycznia br., ale został zastopowany z powodu epidemii, dlatego w Tarczy 3.0 ustawodawca przesunął terminy w ten sposób, że ostateczny termin podpisania umowy z prowadzącym rejestr został przesunięty z 30 czerwca na 30 września 2020 r.
- Ten termin jest bardzo istotny dla członków zarządów, ponieważ przed tą datą muszą oni zwołać walne zgromadzenie akcjonariuszy spółki akcyjnej lub komandytowo-akcyjnej, aby uzyskać zgodę na zawarcie umowy z rejestrem prowadzącym rejestr akcjonariuszy - mówi w rozmowie z MarketNews24 Paweł Szumowski, radca prawny w Kancelarii Ożóg Tomczykowski. – Po uzyskaniu takiej zgody i podpisaniu umowy zarząd musi ogłosić cykl pięciu wezwań do złożenia dokumentów akcji w spółce, połączonych z umieszczeniem informacji o rozpoczęciu tego cyklu na stronie internetowej, w miejscu przeznaczonym do komunikacji z akcjonariuszami.
Oprócz powyższego zarząd powinien udostępnić informację o wezwaniu do złożenia akcji na stronie internetowej spółki w miejscu wydzielonym na komunikację z akcjonariuszami przez okres nie krótszy niż trzy lata od dnia pierwszego wezwania.
Jeżeli te czynności nie zostaną spełnione przed 30 września, na członków zarządów może zostać nałożona grzywna w kwocie do 20 tys. zł.
Do statutu spółki podczas walnego zgromadzenia akcjonariuszy można dodać również tryb umorzenia akcji jeśli w spółce jest problem związany z zagubieniem lub zniszczeniem dokumentu jakim są akcje papierowe.
- Ciekawą opcją dla mniejszych spółek może być wprowadzenie do statutu postanowienia, które będzie wyłączało rozliczanie zobowiązań pieniężnych przez podmiot prowadzący rejestr akcjonariuszy, co zmniejszy koszty prowadzenia takiego rejestru, które obliczane są na kilka tysięcy złotych rocznie – wyjaśnia P.Szumowski.