Francuzi digitalizują Polskę
Cyfryzacja, automatyzacja i ochrona klimatu, to główne obszary aktywności inwestycyjnej firm francuskich działających w Polsce.
Ubiegły rok był dla dużej części firm francuskich w Polsce okresem zwiększonych inwestycji.
Francusko-Polska Izba Gospodarcza (CCIFP) we współpracy z Instytutem Debaty Eksperckiej i Analiz QUANT TANK z okazji 30-lecia istnienia Izby wydała raport pt. „Wkład firm z kapitałem francuskim i relacji polsko-francuskich w polską gospodarkę”. Jak wynika z raportu na wzrost nakładów w porównaniu z 2022 r. wskazało 48% badanych podmiotów, przy czym co piąta ankietowana firma deklarowała ich zwiększenie aż o ponad 20% r/r. Jednocześnie spadek inwestycji odnotowało zaledwie jedno przedsiębiorstwo.
Obszarem, w który w poprzednich latach najczęściej inwestowały firmy francuskie działające w Polsce, jest digitalizacja. Wskazało na niego 45% badanych podmiotów. Jest to również najpopularniejszy (52% odpowiedzi) cel inwestycji deklarowanych w tym roku.
- Digitalizacja w Polsce przyspiesza i będzie przyspieszać, dynamiczny będzie wzrost zapotrzebowania na takie usługi zwłaszcza w administracji publicznej - mówi w rozmowie z MarketNews24 Adam Ponichtera, dyrektor generalny polskiego oddziału Data4. – Firmy francuskie są w Polsce największym inwestorem w tym obszarze.
27% ankietowanych przedsiębiorstw inwestowało także w ostatnich 3 latach w automatyzację i robotyzację, a 31% z nich planuje przeprowadzić takie inwestycje również w tym roku. W połączeniu ze wspomnianymi działaniami w obszarze cyfryzacji, jest to w dużej mierze odpowiedź firm na rosnące wyzwania rynku pracy oraz przejaw ich dążenia do dalszej optymalizacji, podnoszenia efektywności procesów operacyjnych.
Obszarem aktywności inwestycyjnej firm z kapitałem francuskim, który stale zyskuje na znaczeniu, jest ochrona środowiska, na którą wskazała 1/3 badanych przedsiębiorstw, a nawet nieco wyższy odsetek (37%) deklaruje podobne działania także w 2024 r. Odzwierciedla to jak ważnym zagadnieniem dla lokalnych filii firm francuskich jest zrównoważony rozwój i realizacja strategii ich macierzystych koncernów w tym obszarze.
Wiele firm z kapitałem francuskim działających w sektorach przemysłowych w dalszym ciągu inwestuje ponadto w poprawę swoich zdolności produkcyjnych. Co piąty ankietowany podmiot deklaruje poniesienie nakładów na rozbudowę lub modernizację zakładu zarówno w trzech ostatnich latach, jak i w 2024 roku.