Newsy Dla wydawców O nas Współpraca/Oferta Newsletter Regulamin Rejestracja Zaloguj się
Kategorie
Gospodarka
Kraj Unia Europejska Świat
Edukacja Energetyka Finanse
Finanse osobiste Wyniki Finansowe
Firma Handel Manager Media i Marketing Medycyna Motoryzacja Nieruchomości i Budownictwo Podatki Prawo Przemysł Rolnictwo Teleinformatyka
Hardware Telefonia
Transport Turystyka Żywność Kultura i Rozrywka Sport i rekreacja Zdrowie i Uroda Infografiki Materiały prasowe
InwestycjeZagraniczne.com StrefyNieruchomości.pl

Gdzie jest sufit dla wzrostu cen ropy naftowej

pobierz video
18.03.2022

Czy ceny ropy naftowej mogą przekroczyć 200 USD za baryłkę, by ustanowić historyczne rekordy?

Przez miesiąc ceny ropy brent zmieniły się o 15%, jednak wahania cenowe były bardzo duże z minimum 94 USD i maksimum 133 USD.

JP Morgan prognozuje, że ceny ropy brent mogą w tym roku wzrosnąć do 180-200 USD. Czy jest to prognoza skrajna i mało prawdopodobna?

- Ta prognoza nie jest skrajnością jeżeli weźmiemy pod uwagę jaka była dynamika cen, gdy Irak zaatakował Kuwejt  w latach 90. XX wieku– mówi w rozmowie z MarketNews24 Michał Stajniak, ekspert XTB.

Wtedy zamrożona została podaż na poziomie 4 mln baryłek dziennie, co stanowiło 7-8% całej globalnej podaży i ceny ropy wzrosły dwukrotnie.  Rosja produkuje ok. 8 mln baryłek ropy i produktów ropopochodnych dziennie. Sankcje nałożone na Rosję z powodu ataku na Ukrainę obniżyły podaż o 3-4 mln baryłek, co stanowi ok. 4% globalnej podaży.

- Z powodu wojny w Ukrainie cena teoretycznie może wzrosnąć do 200 USD, jednak są też analizy, z których wynika, że już przy cenie 160-170 USD dojdzie do destrukcji popytu – wyjaśnia ekspert XTB. – Z destrukcją popytu mieliśmy do czynienia w 2008 r., gdy cena ropy brent sięgnęła 150 USD za baryłkę.

Limit dla destrukcji popytu przy eskalacji wojny w Ukrainie może przesunąć się aż do 215-220 USD/baryłka.

Jednak możliwe jest też zwiększenie podaży ropy dzięki podwyższeniu produkcji ropy z łupków o 300 tys. baryłek, toczą się też negocjacje dotyczące m.in. zdjęcia embarga na import ropy z Wenezueli, a chodzi aż o 1,5 mln baryłek dziennie.

 

Załóż konto
Aby móc w pełni korzystać z naszego serwisu należy się zarejestrować.
rejestracja
Nawigacja
Newsy Dla wydawców O nas Współpraca/Oferta Newsletter Regulamin Polityka Prywatności Polityka Cookies
Newsletter
Jeżeli chcesz być informowany przez nas tylko o najważniejszych informacjach zapisz się do naszego newslettera już teraz
zapisz się
Kontakt

VideoTarget Sp. z o.o.
ul. Prosta 70
00-838 Warszawa
NIP: 521 371 76 87
 
redakcja@marketnews24.pl