Ile obniżek stóp procentowych przed nami w tym roku?
Inflacja powinna utrzymywać się na obniżonym poziomie do końca tego roku. Choć pozostanie powyżej celu inflacyjnego, to napływające dane z gospodarki sprzyjać powinny obniżce stóp procentowych. Przed nami jedna obniżka stóp czy dwie?
Po lipcowej decyzji RPP o obniżeniu stóp procentowych o 25pb stopa referencyjna NBP wynosi 5,00%. A decyzja ta była niezgodna z konsensusem rynkowym, który wskazywał na stabilizację stóp.
- Na początku cyklu obniżek, który rozpoczął się w maju twierdzono, że w tym roku obniżki wyniosą w sumie 100 punktów bazowych, a więc z majowej obniżki o 50 pb i lipcowej o 25 pb wynikałoby, że możemy oczekiwać już tylko jednej obniżki o 25 pb i to we wrześniu – mówi w rozmowie z MarketNews24 Michał Stajniak, wicedyrektor Działu Analiz w XTB. – Natomiast dane dotyczące inflacji i najnowsze projekcje inflacyjne NBP, a także dane dotyczące sprzedaży detalicznej i wolniejszego wzrostu wynagrodzeń układają się pozytywnie dla dalszych obniżek.
Uzasadniając swoją decyzję RPP powołała się na lipcową projekcję NBP dotyczącą inflacji, zgodnie z którą w najbliższych miesiącach CPI obniży się poniżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego NBP (2,5% +/- 1%). Oczekiwana w projekcji inflacja w latach 2025-2027 została więc zrewidowana w dół.
Do obniżenia przewidywanej w projekcji inflacji w latach 2025-2026 przyczyniła się niższa niż oczekiwano inflacja w II kw. 2025 r., niższe prognozowane ceny paliw oraz silna obniżka cen gazu w lipcu br. Natomiast indeks PMI dla polskiego przetwórstwa obniżył się w czerwcu do 44,8 pkt. wobec 47,1 pkt. w maju, a tym samym ukształtował się wyraźnie poniżej oczekiwań rynku (48,0 pkt.).
Od I kw. 2026 r. do końca 2027 r., oczekiwana w projekcji inflacja pozostawać ma w paśmie dopuszczalnych odchyleń od celu inflacyjnego, a powrót inflacji do celu przewidziano na II kw. 2027 r.
Projekcja NBP zakłada odmrożenie cen energii w IV kw. br. Prezes A. Glapiński naj konferencji prasowej zwrócił on uwagę na wysoką niepewność dotyczącą tego, czy prezydent podpisze ustawę o zamrożeniu cen energii do końca br., która została połączona z tzw. ustawą wiatrakową. Jeśli ustawa wejdzie w życie to listopadowa projekcja przesunie efekt odmrożenia na kolejne kwartały.
Przy takim scenariuszu RPP może być mniej skłonna czekać z obniżką stóp procentowych do listopada i może się ona zdecydować się na nią już we wrześniu.
- Ważne jest, że kolejne projekcje inflacyjne NBP poznamy właśnie w listopadzie, a więc możliwe, że RPP będzie wolała poczekać z kolejną obniżką właśnie do listopada – komentuje ekspert XTB.
Istotne dla wysokości polskiej inflacji będą światowe ceny ropy naftowej. Cena ropy naftowej brent w połowie lipca znajdowała się w okolicach 70 USD za baryłkę, a więc od początku roku potaniała o 5,1%.
- Ceny ropy znajdują się nadal na relatywnie wysokich poziomach i jest potencjał, aby cena ropy spadła od jesieni, a więc także cena benzyny na polskich stacjach – ocenia M.Stajniak z XTB. – Tym bardziej będzie potencjał, aby stopy procentowe zostały obniżone dwukrotnie, po raz drugi w grudniu.