Ile tracimy z powodu zakazu handlu w niedziele
Z powodu zakazu handlu w niedziele polska gospodarka traci 100 mld zł rocznie. Dotyczy to handlu, produkcji oraz powiązanych branżach.
- Nowy rząd wciąż blokuje rozwój handlu przez zakaz otwierania sklepów w niedziele - mówi w rozmowie z MarketNews24 Grzegorz Mroczek, wiceprezes agencji doradczej Cream Property Advisors. – Z tego powodu ponad 30% przychodów tracą także takie branże, jak rozrywka i gastronomia.
Rezygnacja z tego zakazu to także 300 tys. nowych miejsc pracy.
Jak podaje GUS. sprzedaż detaliczna w cenach stałych w styczniu 2024 r. była wyższa niż przed rokiem o 3,0% (wobec wzrostu o 0,1% w styczniu 2023 r.). W porównaniu z grudniem 2023 r. notowano spadek sprzedaży detalicznej o 19,5%.
W styczniu 2024 r. znaczny wzrost sprzedaży detalicznej (w cenach stałych) w porównaniu z analogicznym okresem 2023 r. odnotowały podmioty z grup: „pojazdy samochodowe, motocykle, części” (o 22,0%), „pozostałe” (o 18,9%), „paliwa stałe, ciekłe, gazowe” (o 13,1%). Przedsiębiorstwa handlujące żywnością, napojami i wyrobami tytoniowymi wykazały spadek o 0,6%. Spadek raportowały również jednostki sprzedające tekstylia, odzież, obuwie (o 24,7%) oraz meble, rtv, agd (o 16,8%).
- Wolny handel jest potrzebny dla handlowców, chcą tego konsumenci, potrzebuje tego także cała polska ekonomia – komentuje G.Mroczek, wiceprezes agencji doradczej Cream Property Advisors. - To są miejsca pracy często dla najbardziej potrzebujących.