Newsy Dla wydawców O nas Współpraca/Oferta Newsletter Regulamin Rejestracja Zaloguj się
Kategorie
Gospodarka
Kraj Unia Europejska Świat
Edukacja Energetyka Finanse
Finanse osobiste Wyniki Finansowe
Firma Handel Manager Media i Marketing Medycyna Motoryzacja Nieruchomości i Budownictwo Podatki Prawo Przemysł Rolnictwo Teleinformatyka
Hardware Telefonia
Transport Turystyka Żywność Kultura i Rozrywka Sport i rekreacja Zdrowie i Uroda Infografiki Materiały prasowe
InwestycjeZagraniczne.com StrefyNieruchomości.pl

Indeks strachu: poprawa nastrojów wśród inwestujących

pobierz video
09.05.2025

Strach opada. Bitcoin drożeje, a złoto tanieje. Byki wchodzą schodami, a niedźwiedzie zjeżdżają windą, albo wyskakują przez okno, indeks strachu to dobrze pokazuje.

Indeks strachu to popularna nazwa indeksu zmienności CBOE Volatility Index (ViX) giełdy Chicago Board Options Exchange, a jest miarą oczekiwań rynku akcji co do zmienności w oparciu o opcje na indeks S&P 500. W ciągu ostatnich 52 tygodni minimalna wartość indeksu wynosiła 10 USD, a maksymalna 66 USD. Maksimum przypadało na 8 kwietnia 2025 r., czyli na eksplozje wojen handlowych D.Trumpa. Po pierwszym tygodniu maja odczyt indeksu obniżył się znacznie, w okolice poziomu 25 USD.

Jeżeli mamy gwałtowne odchylenia na indeksie S&P500, to VIX wzrasta. Jeżeli odchylenia są w normie, są spokojne 0,5-1% na jedną sesję, to indeks strachu spada.

- Rynek wpadł w panikę od 8 kwietnia, a skutki było widać w zmienności VIX, ale także w rosnącej cenie złota i osłabieniu dolara amerykańskiego, a część inwestorów zdecydowała się na ucieczkę od amerykańskich indeksów giełdowych, żeby przeczekać sytuację - mówi w rozmowie z MarketNews24 Maksymilian Kuch, analityk rynku akcji w XTB. – Teraz inwestorzy mają wrażenie, że wojny handlowa zaczyna podążać podobną ścieżką jak za pierwszej prezydentury D.Trumpa, gdy po kolejnych tygodniach doszło do negocjacji uspakajających sytuację.

W maju zaczynają się pierwsze poważniejsze negocjacje handlowych między USA oraz Chinami. Oczekiwania przed rozmową w Szwajcarii były dosyć pozytywne, biorąc pod uwagę porozumienie handlowe między USA oraz Wielką Brytanią. Obecne cła między Chinami oraz USA są ogromne, w przypadku ceł na chińskie produkty to stawka wysokości 145%, natomiast odwrotnie na amerykańskie produkty to 125%. Głównym celem rozmów jest deeskalacja, która ma prowadzić do obniżenia ceł, które mają być podstawą do ewentualnego późniejszego porozumienia handlowego. Już w tym momencie w danych widać wyraźnie mniejsze wolumeny handlu między USA oraz Chinami, choć w przypadku Chin obserwujemy nie tylko wzrost ogólnego globalnego eksportu, ale również wzrost pozytywnego bilansu handlowego. To pokazuje, że Chiny dają sobie radę na ten moment z tak drastyczną wojną handlową.

Biorąc pod uwagę to, jak wysokie stawki celne są narzucone przez oba kraje, jakakolwiek pozytywna informacja byłaby wybawieniem dla rynku. Spekuluje się, że dobre rezultaty rozmów mogłyby skutkować obniżeniem stawek ze strony USA nawet do poziomu 60%. Warto podkreślić, że początkowa stawka ceł wzajemnych narzuconych przez USA na chińskie produkty wynosiła “zaledwie” 34%, ale później Chiny zdecydowały się na działania zwrotne, co nakręciło spiralę nakładania kolejnych wyższych stawek.

Dolar umacnia się na rynku dosyć wyraźnie i pozytywny rezultat rozmów mógłby zmniejszyć rynkowe obawy dotyczące dalszego losu amerykańskiego dolara jako waluty rezerwowej. 

- Indeksy zaczęły reagować pozytywnie, zaczął też rosnąć bitcoin, a jednocześnie osłabiło się złoto – komentuje ekspert XTB. – Widać już, że inwestorzy czekają, aby wrzucić apetyt na ryzyko.

Jeżeli chodzi o bitcoina to jesteśmy już na poziomach z lutego. Nasdaq i S&P500 są już bliższe poziomów sprzed ogłoszenia wojen handlowych. Natomiast komunikaty napływające z najważniejszych spółek są mniej jednoznaczne.

Pierwszy kwartał był bardzo negatywny dla niektórych funduszy inwestycyjnych, kończyły go ze stratą, którą chciałyby szybko odrobić już w drugim kwartale.

- Fundusze pozycjonują się pod zmniejszoną niepewność – wyjaśnia M.Kuch z XTB. - I można teraz przypomnieć takie powiedzenie, że byki wchodzą schodami, a niedźwiedzie zjeżdżają windą, albo wyskakują przez okno, a VIX to dobrze obrazuje.

Załóż konto
Aby móc w pełni korzystać z naszego serwisu należy się zarejestrować.
rejestracja
Nawigacja
Newsy Dla wydawców O nas Współpraca/Oferta Newsletter Regulamin Polityka Prywatności Polityka Cookies
Newsletter
Jeżeli chcesz być informowany przez nas tylko o najważniejszych informacjach zapisz się do naszego newslettera już teraz
zapisz się
Kontakt

VideoTarget Sp. z o.o.
ul. Prosta 70
00-838 Warszawa
NIP: 521 371 76 87
 
redakcja@marketnews24.pl