Inflacja działa na korzyść ministra finansów
Spowolnienie gospodarcze nie przekreśla szans na realizację budżetu państwa bez deficytu w 2020 r. Wzrost inflacji będzie podbijał nominalne dochody ministra finansów.
Deficyt budżetu państwa za 2019 r. to 13,67 mld. zł. Przychody były wyższe a wydatki mniejsze od zaplanowanych. Jakie są więc szanse na zrównoważony budżet?
Pojawiają się nowe problemy dla realizacji zrównoważonego budżetu ponieważ tempo wzrostu gospodarczego najprawdopodobniej będzie niższe od tego, jakie zakładał rząd przed kilkoma miesiącami.
Sytuację budżetu państwa ratuje natomiast wyższa inflacja (4,4 proc. w styczniu), podbijająca nominalne dochody budżetowe.
- Niższy wzrost i wyższa inflacja oznaczają, że te dwa przeciwstawne elementy się bilansują - mówi w rozmowie z MarketNews24 Krystian Jaworski, starszy ekonomista Credit Agricole Bank Polski. – I to właśnie z tego powodu ryzyko, że budżetu nie uda się zrównoważyć jest niskie, a jeśli się zwiększy to rząd prawdopodobnie zastosuje kreatywną księgowość przesuwając część wydatków na kolejny rok.