Innowacyjna spółka z Wrocławia chce zrewolucjonizować rynek wyświetlaczy
Startup z Wrocławia przygotowuje produkcję na skale komercyjną kropek kwantowych,. Kapitału dla rozwoju swej technologii syntezy już za kilka miesięcy będzie szukała na warszawskiej giełdzie.
Spółka QNA Technology jako pierwsza w Polsce podjęła się opracowania technologii syntezy koloidalnych półprzewodnikowych kropek kwantowych. Otrzymywanie dużej ilości kropek kwantowych wysokiej jakości jest wyjątkowo trudne, dotyczy to zwłaszcza emiterów światła niebieskiego.
Kropka kwantowa to materiał, który potrafi zamieniać elektryczność na światło i także światło na elektryczność. Jednocześnie materiał ten potrafi zamieniać jedną barwę promieniowania na inny kolor.
Na światowych rynkach są już dostępne kropki kwantowe koloru czerwonego i zielonego.
Światło niebieskie jest szczególnie ważnym zakresem spektralnym, ponieważ jest potrzebne w wielu branżach zaawansowanych technologii. Wykorzystywane jest m.in. w takich urządzeniach jak wyświetlacze czy projektory, a także źródłach światła białego np. w oświetleniu LED.
- Opracowaliśmy już materiał, który posiada wysokie parametry jeśli chodzi o emisję światła ciemnoniebieskiego - mówi w rozmowie z MarketNews24 prof. Artur Podhorodecki, prezes QNA Technology. - Przy tym nasze materiały nie zawierają metali ciężkich, takich jak kadm czy ołów. Nie zawierają również pierwiastków strategicznych takich jak lantanowiec bądź ind, dzięki temu odcinamy się od ryzyka nagłych wzrostów cen tych surowców.
Kropka kwantowa to kryształ półprzewodnika o rozmiarach nanometerycznych, który posiada unikalne właściwości fizyczne ze względu na efekty kwantowe takie jak np. zależność długości fali emisji od rozmiaru nanokryształu. Prace nad wykorzystaniem kropek kwantowych prowadzone są w kilku krajach na świecie, a wykorzystują badania układów o obniżonej wymiarowości, które przyniosły szereg nieoczekiwanych odkryć w latach 70-tych XX wieku. Kropki kwantowe pierwsze zastosowanie znalazły w biologii i medycynie, ze względu na niezwykłe właściwości wynikające z rozmiarów nanometrowych, są znacznie bardziej stabilnymi i precyzyjnymi znacznikami, niż stosowane dotychczas w diagnostyce barwniki organiczne.
Szczególnie istotna z punktu widzenia ostatecznego zastosowania kropek kwantowych jest ich powierzchnia, ponieważ to jej właściwości decydują czy ten materiał będzie nadawał się do określonej aplikacji. I właśnie intensywna praca nad specyficzną modyfikacją powierzchni kropek kwantowych to założenia strategiczne jakie w swych poszukiwaniach przyjęła spółka z Wrocławia, zatrudniająca obecnie 15 osób.
- Technologia w jakiej wykonujemy kropki kwantowe jest potencjalnie do skalowania, a więc do uzyskania produktu w dużych ilościach, potrzebnych dużym producentom – wyjaśnia prof. Artur Podhorodecki.
Spółka QNA Technology planuje swój debiut na NewConnect w I kwartale 2022 roku.