Newsy Dla wydawców O nas Współpraca/Oferta Newsletter Regulamin Rejestracja Zaloguj się
Kategorie
Gospodarka
Kraj Unia Europejska Świat
Edukacja Energetyka Finanse
Finanse osobiste Wyniki Finansowe
Firma Handel Manager Media i Marketing Medycyna Motoryzacja Nieruchomości i Budownictwo Podatki Prawo Przemysł Rolnictwo Teleinformatyka
Hardware Telefonia
Transport Turystyka Żywność Kultura i Rozrywka Sport i rekreacja Zdrowie i Uroda Infografiki Materiały prasowe
InwestycjeZagraniczne.com StrefyNieruchomości.pl

Inwestorzy oceniają najsłynniejsze banki

pobierz video
20.07.2025

Bez euforii reagują inwestorzy na najnowsze raporty kwartalne banków. Wyniki finansowe są dobre, ale nie aż tak optymistyczne jak raporty spółek z branż technologicznych, których wyceny znalazły się bardzo wysoko.

Pierwszy tydzień sezonu ogłaszania wyników kwartalnych przyniósł na amerykańskim rynku lekkie wzrosty, choć notowania indeksów przede wszystkim napędzane były doniesieniami z potencjalnego konfliktu Trumpa z Powellem.

Rynek negatywnie zareagował na pogłoski o potencjalnym zwolnieniu przewodniczącego Fedu. Inwestorzy w USA wciąż pozostają pod silnym wpływem niepewności związanej z decyzjami politycznymi administracji obecnego prezydenta.

Spośród 58 spółek, które jako pierwsze zaraportowały wyniki, średnie przebicie oczekiwań odnośnie przychodów wyniosło 2,2%, a na poziomie zysku na akcję aż 7,8%. Jeśli popatrzymy na dynamiki wzrostu w ujęciu r/r, to zdecydowana większość spółek poprawiła swoje przychody i zyski w 2Q25. 

Tradycyjnie sezon otworzyły największe banki: JP Morgan, Citigroup i Wells Fargo. Pomimo bardzo mocnych raportów przewyższających konsensus analityków, straciły na wartości w porannym handlu. Rynek odbiera świetne wyniki banków z ostrożnością, prognozując, że ich rentowność może być trudna do utrzymania w otoczeniu spodziewanych w 2026 r. cięć stóp procentowych.

- Sektor bankowy przez analityków był postrzegany jako jeden spośród najsłabszych, spodziewany był spadek przychodów rok do roku, a więc te banki, które w raportach kwartalnych pokażą wzrost przychodów będą miały przewagę sektorową – mówi w rozmowie z MarketNews24 Tymoteusz Turski, analityk rynku akcji w XTB. – Jednak rynek zareagował różnie na niezłe wyniki JP Morgan i Citigroup. Na raport kwartalny JP Morgan reakcja była neutralna, a na Citigroup pozytywna.

JP Morgan i Citigroup to dwa banki, które bardzo różnią się, a zwłaszcza ich szefowie. CEO JP Morgan na konferencjach wynikowych przekazuje zazwyczaj uspokajające sygnały, nie lubi zbyt optymistycznie patrzeć w przyszłość, podkreśla za to ryzyka polityczne, takie jak niepewność związana z cłami, która może osłabić aktywność gospodarczą w 2-giej połowie roku.

Przy bardzo wysokich wycenach akcji w USA inwestorzy raczej oczekują czego innego. Nie tylko wyników lepszych niż oczekiwano, ale także optymistycznych obietnic.

- Spodziewałbym się małej zmienności, zwłaszcza w wycenach dużych banków, bo nie ma przestrzeni do pokazywania zaskakujących wyników – komentuje ekspert XTB. – Inaczej jest z bankami regionalnymi, tu ryzyko jest znacznie większe, bo nie obowiązuje zasada, że są zbyt duże, aby mogły upaść. To właśnie wyniki mniejszych banków będą bardziej zależne od przyszłych decyzji Fed o stopach procentowych.

Euforycznej reakcji inwestorów na raporty banków nie ma i raczej nie będzie, nawet przy dobrych wynikach pokazywanych w raporcie kwartalnym.

 

Załóż konto
Aby móc w pełni korzystać z naszego serwisu należy się zarejestrować.
rejestracja
Nawigacja
Newsy Dla wydawców O nas Współpraca/Oferta Newsletter Regulamin Polityka Prywatności Polityka Cookies
Newsletter
Jeżeli chcesz być informowany przez nas tylko o najważniejszych informacjach zapisz się do naszego newslettera już teraz
zapisz się
Kontakt

VideoTarget Sp. z o.o.
ul. Prosta 70
00-838 Warszawa
NIP: 521 371 76 87
 
redakcja@marketnews24.pl