Inwestorzy oczekują niższych stóp za oceanem. Co to oznacza dla nas?
Amerykańska Fed może dać sygnał do powrotu do ultraliberalnej polityki pieniężnej na całym świecie.
Rośnie prawdopodobieństwo cięcia stóp procentowych podczas kolejnych posiedzeń Rezerwy Federalnej (Fed). Za Amerykanami mogą pójść banki centralne w innych krajach, co powinno ucieszyć inwestorów. Z kolei Radę Polityki Pieniężnej może to utwierdzić w dalszym utrzymywaniu kosztów pieniądza na dotychczasowym, najniższym w historii poziomie, co byłoby dobrą wiadomością dla polskich kredytobiorców, ale złą dla posiadaczy bankowych lokat.
- Interesującą sytuację mamy obecnie na rynku obligacji amerykańskich. Rentowność obligacji długoterminowych jest niższa niż krótkoterminowych. To znaczy, że inwestorzy oczekują obniżenia stóp procentowych w najbliższych miesiącach – wyjaśnia w rozmowie z MarketNews24 Łukasz Wardyn, dyrektor CMC Markets na Europę Środkową.
Zaczęło się od Australii, gdzie stopy procentowe zostały już obniżone. Również szef Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi zapowiada, że nie będzie zacieśniał polityki pieniężnej, a nawet wprost przeciwnie – obiecuje różne pakiety stymulacyjne. Narasta zatem przekonanie, że jesienią Fed obniży stopy procentowe w USA, co związane jest z obawami o kondycję amerykańskiej gospodarki. Paradoksalnie dla inwestorów może być to dobra wiadomość.
- Wśród inwestorów mamy podział na dwa obozy. W pierwszym dominuje przekonanie, że recesja w USA zacznie się w najbliższych 12 miesiącach. W drugim jest trochę mniej pesymizmu, czyli zacznie się “tylko” mocne osłabienie wzrostu gospodarczego. Co jednak najważniejsze, inwestorzy są spokojni. Myśląc o przyszłości wolą wybrać dobrą wiadomość, czyli obniżkę stóp procentowych niż osłabienie gospodarcze – komentuje Łukasz Wardyn.
Aktualne komunikaty z Rady Polityki Pieniężnej wskazują, że superliberalna polityka pieniężna w naszym kraju może zostać utrzymana nawet przez najbliższe trzy lata. To oznaczałoby utrzymanie niskich kosztów kredytów oraz bliskiego zeru oprocentowania lokat. Dodatkowo, obniżenie stóp w USA w stosunku do tych w Polsce może być korzystne dla kursu PLN w relacji do USD, pod warunkiem utrzymania się pozytywnych nastrojów na globalnych rynkach.