Inwestorzy zmienili swoje zainteresowanie nieruchomościami komercyjnymi
Kapitał zmienia swoje zainteresowanie inwestowaniem w nieruchomości komercyjne. Płynie do retail parków, które w Polsce są o ok. 40% bardziej rentowne niż centra logistyczne.
W 2022 r. magazyny były sprzedawane przy rekordowych kapitalizacjach poniżej 5%, czyli na zwrot z kapitału trzeba było oczekiwać nawet powyżej dwudziestu lat, nie wliczając w to kosztu długu. W tym roku stopa zwrotu wzrosła do 5,5-6%, a więc okres oczekiwania na odzyskanie kapitału spadł poniżej granicy 20 lat.
Koszt finansowania inwestycji, ze względu na wysoką inflację i wysokie stopy procentowe, dotyka całego rynku nieruchomości komercyjnych.
- Stopa zwrotu z kapitału zainwestowanego w parki handlowe pozostała natomiast stabilna i wynosi 7,5-8,2% i jest przewidywany wzrost wartości tego typu nieruchomości - mówi w rozmowie z MarketNews24 Grzegorz Mroczek, wiceprezes Cream Property Advisors.
Wzrost zainteresowania handlem w retail parkach najbardziej widać po stronie najemców dyskontowych, ze względu na przesunięcie zainteresowania klientów (w których budżety domowe uderza inflacja) od droższych marek do formatów dyskontowych.
Klienci magazynowi lekko spowolnili dynamikę rozwoju ze względu na niepewną sytuację gospodarczą. Sprzedaż powstających magazynów dotknięta została stagnacją.
Sprzedaż nowopowstających retail parków jest bardzo dynamiczna, ponieważ na polski rynek napływa nowy kapitał, zwłaszcza z Litwy, Czech, Węgier i Ukrainy, którzy są zainteresowani tego typu aktywami.
- Aktywa w Polsce są dużo bardziej rentowne niż w strefie euro, stąd rosnące zainteresowanie zagranicznego kapitału – komentuje Grzegorz Mroczek z Cream Property Advisors.