Jak bardzo możemy wyeliminować zużycie tworzyw sztucznych
Rząd zakończył prace nad ustawą o systemie kaucyjnym. To był ostatni moment, aby kaucja miała szansę wejść w 2025 r. Czy zmniejszy się zużycie tworzyw sztucznych, jak dalece są niezbędne w naszym życiu?
System kaucyjny przewiduje wprowadzenie od 1 stycznia 2025 r. kaucji na jednorazowe butelki z plastiku do 3 litrów, szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 litra i metalowe puszki do 1 litra. Jeśli uda się zachować reżim czasowy, koniec prac parlamentarnych nastąpi w momencie powrotu ustawy z notyfikacji technicznej, co pozwoli na wprowadzenie w ramach ostatnich czytań potencjalnych zmian, o które może wnioskować Komisja Europejska.
- Jeżeli spojrzymy na tworzywa sztuczne tylko z perspektywy opakowań, to można je zastąpić i wykluczyć - mówi w rozmowie z MarketNews24 Robert Szyman, Dyrektor Generalny Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych (PZPTS). - Jednak 20% całego zużycia tworzyw sztucznych to budownictwo, w którym świetnie sprawdzają się przy poprawianiu efektywności energetycznej budynków.
W budownictwie tworzywa wykorzystywane są także jako rury i przy wykonywaniu podłóg, a ich alternatywa okazuje się bardziej obciążająca środowisko naturalne.
8% tworzyw wykorzystywanych jest w motoryzacji. Oszczędzamy 30-35% paliwa dzięki temu, że poprzez ich zastosowanie samochody są lżejsze.
Za zużycie 7% tworzyw odpowiada medycyna i przemysł farmaceutyczny. To dlatego, że tworzywa sztuczne są tanie, produkty z nich wykonane można wykorzystywać jednorazowo.
- Tam gdzie można wyeliminować jednorazowe produkty z tworzyw, powinniśmy to robić, ale akurat w tym przypadku najważniejsze jest zdrowie pacjenta – komentuje R.Szyman z PZPTS. – Tworzywa sztuczne są więc potrzebne, aby budować zrównoważoną gospodarkę i gospodarkę o obiegu zamkniętym.