Newsy Dla wydawców O nas Współpraca/Oferta Newsletter Regulamin Rejestracja Zaloguj się
Kategorie
Gospodarka
Kraj Unia Europejska Świat
Edukacja Energetyka Finanse
Finanse osobiste Wyniki Finansowe
Firma Handel Manager Media i Marketing Medycyna Motoryzacja Nieruchomości i Budownictwo Podatki Prawo Przemysł Rolnictwo Teleinformatyka
Hardware Telefonia
Transport Turystyka Żywność Kultura i Rozrywka Sport i rekreacja Zdrowie i Uroda Infografiki Materiały prasowe
InwestycjeZagraniczne.com StrefyNieruchomości.pl

Jak szybko będą rosły ceny w 2020 r.

pobierz video
05.03.2020

Rekordowa inflacja po marcu powinna spadać. Jednak możliwe są też pesymistyczne scenariusze dotyczące wzrostu cen.

Przewidywana w marcowej projekcji NBP ścieżka inflacji w latach 2020-2021 została (w porównaniu z projekcją listopadową) zrewidowana w górę. Zgodnie z projekcją – przygotowaną przy założeniu niezmienionych stóp procentowych NBP – inflacja znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale 3,1-4,2% w 2020 r. (wobec 2,1%-3,6% w projekcji listopadowej), 1,7-3,6% w 2021 r. (wobec 1,6-3,6%) oraz 1,3-3,4% w 2022 r.

Oznacza to, że zgodnie z projekcją inflacja znajdzie się w latach 2021-2022 na poziomie zbliżonym do celu inflacyjnego RPP, wynoszącego 2,5 proc.

- W I kw. zobaczymy górkę inflacyjną, czyli będzie to jej przejściowy wysoki wzrost - mówi w rozmowie z MarketNews24 Krystian Jaworski, starszy ekonomista Credit Agricole Bank Polski. – W pozostałych kwartałach 2020 r. inflacja będzie się stopniowo obniżać, jednak istnieją trzy potencjalne czynniki ryzyka, że zrealizuje się inny scenariusz.

Pierwszym takim czynnikiem byłby wzrost konfliktów na Bliskim Wschodzie, powodujący wzrost cen ropy naftowej. Drugim są przewidywane warunki meteorologiczne, które w Polsce mają być dobre, ale gdyby tak się nie stało, to dojdzie do dalszego wzrostu cen żywności.

- Trzeci czynnik zagrożenia jest najważniejszy, a jest nim spirala inflacyjna wywołana podnoszeniem cen przez przedsiębiorstwa w odpowiedzi na inflację i żądania podwyższania wynagrodzeń – komentuje ekspert.

Załóż konto
Aby móc w pełni korzystać z naszego serwisu należy się zarejestrować.
rejestracja
Nawigacja
Newsy Dla wydawców O nas Współpraca/Oferta Newsletter Regulamin Polityka Prywatności Polityka Cookies
Newsletter
Jeżeli chcesz być informowany przez nas tylko o najważniejszych informacjach zapisz się do naszego newslettera już teraz
zapisz się
Kontakt

VideoTarget Sp. z o.o.
ul. Prosta 70
00-838 Warszawa
NIP: 521 371 76 87
 
redakcja@marketnews24.pl