Jak terapia grupowa może zmienić nasze życie
Terapia grupowa dla osób dorosłych może przyczynić się do poprawy relacji z innymi osobami i poprawy jakości życia.
W jaki sposób terapia grupowa może być pomocna dla dorosłego człowieka? Podobnie jak w przypadku psychoterapii indywidualnej głównymi celami oddziaływań grupowych są:
*korekta zaburzeń,
*lepsze zrozumienie siebie, swoich przekonań i schematów,
*poprawa funkcjonowania w życiu codziennym oraz w relacjach.
Dynamika grupy tworzy wyjątkową przestrzeń oraz warunki do samopoznania i zmiany, a wszystko to dzieje się w bezpiecznej przestrzeni grupy, w bezpiecznej atmosferze tworzonej przez uczestników terapii.
- To nie tylko praca nad objawami i trudnościami – mówi w rozmowie z MarketNews24 Anna Droś, psycholog w trakcie szkolenia psychoterapeutycznego w Centrum CBT. – Wartością dodatnią w terapii grupowej jest zwiększenie poczucia pewności siebie i poczucia bezpieczeństwa oraz poczucia własnej wartości, jak i samodzielności w relacjach interpersonalnych.
Podczas terapii grupowej dzielenie się doświadczeniem i historiami pozwala być bardziej zrozumianym oraz akceptowanym przez członków grupy. Można też uczestnicząc w terapii grupowej lepiej zrozumieć siebie, co prowadzi do budowania większego zaufania do siebie i swoich możliwości.
Podczas terapii grupowej można też korzystać z doświadczeń i informacji zwrotnych, jakich udzielają inni współuczestnicy. Dzięki temu można też poprawiać swoją komunikację, asertywność i empatię. Można też eksperymentować z nowymi zachowaniami i wzorcami myślenia.
- Przyczynić się to może do poprawy relacji i jakości życia – podsumowuje Anna Droś, psycholog w trakcie szkolenia psychoterapeutycznego w Centrum CBT.
Psychoterapia grupowa jest formą terapeutyczną o udowodnionej skuteczności, popartej wieloletnimi badaniami. Zazwyczaj nie zakłada sztywnego, narzuconego z góry programu dla każdej sesji. Zamiast tego zachęca się uczestników do wzajemnego wsparcia, zadawania pytań, dzielenia się swoimi myślami i skojarzeniami.