Newsy Dla wydawców O nas Współpraca/Oferta Newsletter Regulamin Rejestracja Zaloguj się
Kategorie
Gospodarka
Kraj Unia Europejska Świat
Edukacja Energetyka Finanse
Finanse osobiste Wyniki Finansowe
Firma Handel Manager Media i Marketing Medycyna Motoryzacja Nieruchomości i Budownictwo Podatki Prawo Przemysł Rolnictwo Teleinformatyka
Hardware Telefonia
Transport Turystyka Żywność Kultura i Rozrywka Sport i rekreacja Zdrowie i Uroda Infografiki Materiały prasowe
InwestycjeZagraniczne.com StrefyNieruchomości.pl

Jak wymienić żarówkę, żeby na tym nie stracić finansowo

pobierz video
22.03.2019

Polski rynek oświetleniowy szybko urósł do kilkunastu miliardów złotych. Przy takich obrotach i potężnej liczbie firm działających, nieprawidłowości zdarzają się znacznie częściej niż kilka lat temu.

Lampy LED jeszcze kilka lat temu kosztowały znacznie drożej. Teraz, za kilka-kilkanaście złotych możemy kupić oświetlenie, które zgodnie z deklaracją producenta podziała wiele lat. Wymiana oświetlenia tradycyjnego na lampy diodowe LED powinna się więc wszystkim opłacić. Często okazuje się jednak, że oświetlenie wcale nie działa długo, ale psuje się po kilku-kilkunastu miesiącach. Co więcej, część osób zwraca uwagę, że światło nie jest wystarczająco silne. Jak się okazuje, zastrzeżenia te nie są bezzasadne.
- Wymiana tradycyjnego oświetlenia na LED to nawet 80 proc. redukcji zużycia energii elektrycznej - mówi w rozmowie z MarketNews24 Magdalena Skłodowska z WysokieNapiecie.pl. - Lampy LED powinny popracować nawet 10-20 lat, ale może się zdarzyć, że zepsują się po kilku miesiącach.
Monitorowania jakości produktów podjął się Związek Producentów Sprzętu Oświetleniowego Pol-lighting. Program prowadzi od czterech lat. W tym okresie przebadano ok. 200 opraw oświetleniowych i 150 lamp LED. Wyniki badań są niepokojące. Według aktualnych danych, wśród opraw ok. 40 proc. pobranych z rynku produktów nie spełniało poziomów harmonicznych prądu – parametru określonego w normie (PN-EN 61000-3-2:2014-10) o kompatybilności elektromagnetycznej. Przekroczenia kształtują się od 109 proc. do aż 1356 proc. (rekordzista). Przy takich oddziaływaniach na sieci elektroenergetyczne oświetlenie wpływa na pracę innych urządzeń.
48 proc. lamp nie spełnia wymagań, przy czym są produkty, w których wprowadzający zaniża o 20-30 proc. parametr strumienia świetlnego wyrażonego w lumenach (strumień świetlny określa ilość dostarczanego światła). Wzrósł import oświetlenia z Chin. System oceny zgodności z normami unijnymi też pozostawia wiele do życzenia.
- Kupując trzeba patrzeć na markę, a nie tylko na cenę, warto sprawdzić opinie w internecie - doradza M.Skłodowska.
Załóż konto
Aby móc w pełni korzystać z naszego serwisu należy się zarejestrować.
rejestracja
Nawigacja
Newsy Dla wydawców O nas Współpraca/Oferta Newsletter Regulamin Polityka Prywatności Polityka Cookies
Newsletter
Jeżeli chcesz być informowany przez nas tylko o najważniejszych informacjach zapisz się do naszego newslettera już teraz
zapisz się
Kontakt

VideoTarget Sp. z o.o.
ul. Prosta 70
00-838 Warszawa
NIP: 521 371 76 87
 
redakcja@marketnews24.pl