Jakie będą zasady budowania elektrowni wiatrowych w Polsce
Trwają konsultacje społeczne dotyczące powrotu do rozwoju farm wiatrowych fundamentalne jest zniesienie zasady 10H, zabraniającej stawiania turbin wiatrowych w pobliżu zabudowań i form ochrony przyrody.
Jedna z propozycji zmian wprowadza minimalną odległość, która ma wynosić co najmniej 500 m, ale przy spełnieniu różnych warunków. To miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP) ma określać inną niż 10H odległość od budynku mieszkalnego, biorąc pod uwagę zasięg oddziaływania elektrowni wiatrowej.
- Przygotowywana w naszym ministerstwie liberalizacja zasady 10H, to pierwszy krok w kierunku zielonej transformacji, sprawiedliwej i takiej, do której zobowiązaliśmy się przy implementowaniu Europejskiego Zielonego Ładu - mówi w rozmowie z MarketNews24 Anna Kornecka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii. – Rozpoczęliśmy konsultacje społeczne projektu ustawy, które potrwają do 4 czerwca, a szansą na pogłębioną debatę będzie XVI Konferencja PSEW organizowana pod koniec sierpnia w Serocku.
Ustawa zawiera usystematyzowane zasady lokalizacji elektrowni wiatrowych na lądzie w Polsce, a tego bardzo brakowało. Realizowane obecnie inwestycje prowadzone są jeszcze w oparciu o stare zasady, przez to wykorzystywane są też stare technologie.
- Chcemy, aby ten proces był przejrzysty i jednocześnie, aby polski przemysł mógł rozwijać zielone źródła energii wzmacniając swoja międzynarodową konkurencyjność – dodaje min. A.Kornecka.