Newsy Dla wydawców O nas Współpraca/Oferta Newsletter Regulamin Rejestracja Zaloguj się
Kategorie
Gospodarka
Kraj Unia Europejska Świat
Edukacja Energetyka Finanse
Finanse osobiste Wyniki Finansowe
Firma Handel Manager Media i Marketing Medycyna Motoryzacja Nieruchomości i Budownictwo Podatki Prawo Przemysł Rolnictwo Teleinformatyka
Hardware Telefonia
Transport Turystyka Żywność Kultura i Rozrywka Sport i rekreacja Zdrowie i Uroda Infografiki Materiały prasowe
InwestycjeZagraniczne.com StrefyNieruchomości.pl

Kiedy ograniczanie jedzenia przez nastolatka jest niebezpieczne?

pobierz video
16.02.2025

Ograniczanie jedzenia powinno nas niepokoić w sytuacjach, gdy prowadzi do nadmiernej utraty masy ciała, której nie towarzyszy adekwatna reakcja emocjonalna nastolatka.

Taka sytuacja oznacza, że pacjent, który znacząco obniżył swoja wagę nie jest tym zaniepokojony. Przeciwnie, obawia się, że powrót do poprzedniej kaloryczności posiłków spowoduje u niego powrót do nielubianej już masy ciała.

- Powinno nas niepokoić, że lęk przed przytyciem jest nieadekwatny do dostrzeganej przez nas zmiany masy ciała -  mówi w rozmowie z MarketNews24 dr nauk medycznych Anna Kaźmierczak-Mytkowska, prodziekan kierunku psychologia na Uczelni Łazarskiego (to nowy kierunek utworzony w lutym 2025 r.) , psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci, młodzieży i rodzin w Centrum CBT. 

Nadrzędną i bardzo determinującą cechą funkcjonowania staje się wówczas uzależnienie od bycia „chudym”. Związane jest z tym nadmierne skupienie na stosowaniu diet i kaloryczności posiłków.

Nadmierny staje się wpływ bycia „chudym” na samoocenę. Taki pacjent nie zgłasza własnych obaw o zdrowie mimo obiektywnie niskiej masy ciała, neguje lub ukrywa występowanie dolegliwości, uznaje swój sposób odżywiania za prawidłowy, zdrowy. Prezentuje nieufną postawę wobec lekarza, do którego często jest przyprowadzony wbrew własnej woli.

- Nie dziwi więc, że rozmowa z nastolatkiem, który prezentuje już zaburzenia jedzenia, jest rozmową podczas której nie widzimy jego niepokoju – wyjaśnia A.Kaźmierczak-Mytkowska z Centrum CBT, prodziekan kierunku psychologia na Uczelni Łazarskiego. -Chętnie natomiast osoby te wskazują na powody, które wymagają dalszego odchudzania się. Takiego pacjenta należy natychmiast przekierować do właściwego lekarza.

 

Załóż konto
Aby móc w pełni korzystać z naszego serwisu należy się zarejestrować.
rejestracja
Nawigacja
Newsy Dla wydawców O nas Współpraca/Oferta Newsletter Regulamin Polityka Prywatności Polityka Cookies
Newsletter
Jeżeli chcesz być informowany przez nas tylko o najważniejszych informacjach zapisz się do naszego newslettera już teraz
zapisz się
Kontakt

VideoTarget Sp. z o.o.
ul. Prosta 70
00-838 Warszawa
NIP: 521 371 76 87
 
redakcja@marketnews24.pl