Kiedy ropa naftowa będzie znacznie tańsza i ceny na stacjach paliw będą niższe?
Przez tydzień ropa naftowa potaniała o 8%, a w ciągu miesiąca o 13%. Czy dalsze obniżki są przed nami? I dlaczego efektów nie widzimy na polskich stacjach paliw?
Cena ropy brent spadła w okolice poziomu 100 USD za baryłkę. Nieco niższe ceny na kontraktach terminowych widzieliśmy ostatnio w połowie marca. Jednak ta sytuacja powinna okazać się krótkotrwała, przynajmniej w I półroczu.
Najnowsza prognoza Goldman Sachs przewiduje, że w II półroczu cena ropy ustabilizuje się na poziomie właśnie 100 USD/baryłka.
- Przy ogromnej zmienności na rynkach surowcowych i finansowych nadal wszystko jest możliwe – mówi w rozmowie z MarketNews24 Michał Stajniak, ekspert XTB. – Jednak biorąc pod uwagę fundamenty to 100 USD za baryłkę wydaje się relatywnie niskim poziomem, zwłaszcza że jeszcze przed wybuchem wojny w Ukrainie spodziewano się cen powyżej 100 USD.
Skąd więc spadki w pierwszej dekadzie kwietnia? Są efektem tego, że pierwsze oczekiwania dotyczące obniżenia podaży z Rosji okazały się przesadzone. Ten spadek można szacować na 1-1,5 mln baryłek dziennie.
W wielu krajach inflacja jest bardzo wysoka, co może doprowadzić do obniżenia popytu. Duży spadek popytu dotyczy Chin, tyle że jest spowodowany pandemią, stąd niskie najnowsze odczyty PMI.
- Krótkoterminowo powinny przeważ kwestie podażowe czyli będziemy mieli do czynienia z ryzykiem wzrostu cen ropy naftowej – wyjaśnia ekspert XTB. – Natomiast w drugiej części roku wiele będzie zależało od skuteczności zwiększania podaży ze strony USA, Kanady i krajów arabskich. Efekty będą raczej ograniczone, dlatego ropa może spaść poniżej 100 USD/baryłka, ale jednak nie będą to obniżki znaczne wobec właśnie tego poziomu.
Ropa nie będzie wiec tania w tym roku na światowym rynku. Natomiast cena paliw na polskich stacjach jest dodatkowo zależna od kursu złotego, który teoretycznie powinien się wzmacniać po ostatniej podwyżce stóp procentowych w wykonaniu RPP, która była dwukrotnie wyższa od konsensusu analityków.
Nie wiadomo czy złoty umocni się, bo jednak mamy obecnie do czynienia ze wzmocnieniem dolara. Fed wprowadzi prawdopodobnie kolejne podwyżki stóp i zmieniać będzie swą politykę skupu aktywów. Przy takim scenariuszu złoty powinien słabnąć wobec dolara.
- Wysokie ceny na polskich stacjach paliw ustabilizują się, być może nawet wzrosną i będą bardzo blisko poziomu 7 zł/l Pb95 – dodaje M.Stajniak.
Nie ma więc optymistycznej odpowiedzi, kiedy ceny na polskich stacjach paliw będą niższe. Takiego terminu praktycznie sposób zdefiniować.