Kiedy skończy się najdłuższy cykl koniunkturalny w historii?
Cykl koniunkturalny trwa kuż 10 lat. Jest najdłuższy w historii, licząc aż od połowy XIX wieku. Banki centralne zdjęły pieniądze z rynku po raz pierwszy od sześciu lat. Kończy się czas drukowania pieniędzy
Cykl koniunkturalny trwa już 10 lat. Jest najdłuższy w historii, licząc aż od połowy XIX wieku. Banki centralne zdjęły pieniądze z rynku po raz pierwszy od sześciu lat. Kończy się czas drukowania pieniędzy
- Teraz, jak nigdy wcześniej w ciągu tej dekady, chmur na horyzoncie gospodarczym jest wyjątkowo dużo - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.
Kończy się era taniego pieniądza. We wrześniu banki centralne zdjęły pieniądze z rynku po raz pierwszy od sześciu lat. Co to oznacza?
- EBC, FED i Bank Japonii przez lata prowadziły politykę ilościowego luzowania pieniądza, kupowały obligacje skarbowe wpuszczając pieniądz na rynek. Teraz zabieranie pieniędzy z rynku, przy wysokich stopach procentowych, będzie ograniczać wzrost gospodarczy - komentuje ekspert XTB.
Kończy się czas dodrukowywania pieniędzy, ale też negatywny wpływ na koniunkturę gospodarczą mają wojny handlowe i cena ropy naftowej.