Newsy Dla wydawców O nas Współpraca/Oferta Newsletter Regulamin Rejestracja Zaloguj się
Kategorie
Gospodarka
Kraj Unia Europejska Świat
Edukacja Energetyka Finanse
Finanse osobiste Wyniki Finansowe
Firma Handel Manager Media i Marketing Medycyna Motoryzacja Nieruchomości i Budownictwo Podatki Prawo Przemysł Rolnictwo Teleinformatyka
Hardware Telefonia
Transport Turystyka Żywność Kultura i Rozrywka Sport i rekreacja Zdrowie i Uroda Infografiki Materiały prasowe
InwestycjeZagraniczne.com StrefyNieruchomości.pl

Koniunktura gospodarcza poprawiła się, ale nie w Polsce

pobierz video
14.11.2019

Po porównaniu nastrojów dotyczących koniunktury w 20 najważniejszych gospodarkach świata okazuje się, że pojawił się powiew optymizmu. W Polsce jest jednak inaczej.

Najważniejsze kraje opublikowały swoje raporty dotyczące koniunktury gospodarczej w październiku. W Polsce ten raport wypadł wyjątkowo słabo, wskaźnik PMI okazał się najniższy od 10 lat.

- W wielu krajach dane też były słabe, ale nie obserwowaliśmy aż tak dużego pogorszenia jak w przypadku Polski – mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. - My policzyliśmy światowy indeks koniunktury na podstawie wskaźników PMI i ISM dla 20 najważniejszych gospodarek na  świecie, okazuje się, że sytuacja uległa bardzo nieznacznej poprawie i takie wskaźnik znajduje się niewiele powyżej granicy 50 pkt.

Tak liczony przez XTB indeks w ostatniej dekadzie tylko raz spadł poniżej 50 pkt., a było to w 2012 r., czyli w szczycie kryzysu zadłużenia w Europie.

Wśród krajów wschodzących w październiku szczególnie złe nastroje dotyczyły nie tylko Polski, ale też Rosji i Meksyku.

To, że indeks w październiku 2019 r. nie spadł poniżej 50 pkt. zawdzięczamy przede wszystkim dobrej koniunkturze w usługach w USA. Poprawiły się też nastroje menedżerów dotyczące zamówień eksportowych. Natomiast nastroje inwestorów giełdowych są jednak wyjątkowo dobre. Tym bardziej wyczekiwane są dane o koniunkturze w listopadzie.

- Jest jednak za wcześnie, aby na tej podstawie powiedzieć, że światowa gospodarka łapie oddech przynajmniej na dwa lata – komentuje ekspert XTB.

Załóż konto
Aby móc w pełni korzystać z naszego serwisu należy się zarejestrować.
rejestracja
Nawigacja
Newsy Dla wydawców O nas Współpraca/Oferta Newsletter Regulamin Polityka Prywatności Polityka Cookies
Newsletter
Jeżeli chcesz być informowany przez nas tylko o najważniejszych informacjach zapisz się do naszego newslettera już teraz
zapisz się
Kontakt

VideoTarget Sp. z o.o.
ul. Prosta 70
00-838 Warszawa
NIP: 521 371 76 87
 
redakcja@marketnews24.pl