Kto zapłaci za budowę elektrowni jądrowej w Polsce
Jeżeli w Polsce ma powstać elektrownia jądrowa, to w 2021 r. musi być gotowy model finansowania tak wielkiej inwestycji. Będzie to duży koszt dla podatników, jeżeli chcemy mieć tańszą energię.
Takie modele finansowania z ostatnich lat znamy z kilku państw. W przypadku Rumunii to Amerykanie dołożyli się do sfinansowania połowy kosztów budowy bloku jądrowego w elektrowni Czarna Woda. Drugą połowę inwestycji rumuński rząd sfinansował z budżetu państwa.
- Można się spodziewać, że taki model przyjęty zostanie w Polsce – mówi w rozmowie z MarketNews24 Wojciech Jakóbik, red. nacz. BiznesAlert.pl. – Już trwają rozmowy na ten temat z amerykańskimi instytucjami finansowymi.
Amerykanie mają być partnerem technologicznym i finansowym. W zamian za współfinansowanie inwestycji Amerykanie mieliby swój współudział w przychodach ze sprzedaży energii elektrycznej.
- Nie jest jednak jeszcze przesądzone czy chodziłoby o kontrakt różnicowy, który bywa stosowany przy budowach morskich farm wiatrowych – dodaje W.Jakóbik.
Kosztów jeszcze nie znamy, są tylko szacunki. Koszt budowy dwóch elektrowni o mocach 6-9 GW może wynieść 100 – 135 mld zł. Energia z atomu może kosztować 150 zł za MWh pod warunkiem silnego wsparcia ze strony państwa.