Na rynku wtórnym mamy coraz więcej aut z Niemiec i USA
Na polskie drogi trafiło 85 tys. używanych samochodów z zagranicy, co stanowi najwyższy miesięczny wynik od 3,5 roku. Niemcy nadal są głównym źródłem importu, ale coraz więcej osób decyduje się na sprowadzanie pojazdów z USA.
Marzec zakończył się liczbą 85 181 sprowadzonych aut. Instytut Samar zauważa, że był to dziewiąty miesiąc z rzędu wzrostu importu i najlepszy wynik od 42 miesięcy.
- Kursy walut, gdy złoty jest silny, sprzyjają temu, aby przyjeżdżały do nas używane samochody z importu - mówi w rozmowie z MarketNews24 Paweł Molasy, Business Country Manager PL w AUTOCENTRUM AAA AUTO sp. z.o.o. – Choć są to marki aut dostępne na polskim rynku, które możemy kupić po takich samych cenach, to jednak auta z importu maja bogatsze wyposażenie i silniejsze silniki, jednak niekoniecznie są w lepszym stanie technicznym.
Prognozy na 2024 r. przewidują import na poziomie 870-900 tys. pojazdów, co jest optymistycznym sygnałem dla całej branży.
Najczęściej rejestrowanymi autami z zagranicy nadal są: Opel Astra (6,1 tysiąca rejestracji), Volkswagen Golf (5,7 tysiąca rejestracji) i Audi A4 (5,5 tysiąca rejestracji). To dowodzi trwałej popularności tych modeli na polskim rynku używanych samochodów.
Według IBRM Samar maleje również średni wiek sprowadzanych aut, wynosząc w pierwszym kwartale 12,11 roku, co oznacza o około 9 miesięcy mniej niż w analogicznym okresie 2023 r. Jednakże to samochody osobowe z silnikami benzynowymi mają największy wpływ na utrzymanie relatywnie zaawansowanego wieku pojazdów.
- Średnia wieku dla importowanych aut z silnikiem benzynowym to 14,5 roku – wyjaśnia Paweł Molasy z AUTOCENTRUM AAA AUTO.
W maju nadal utrzymywał się trend spadkowy liczby ofert sprzedaży samochodów używanych na wtórnym rynku. Od kwietnia br. liczba ofert zmniejszyła się z 252 760 do 249 942 samochodów, tj. o 2 818 aut. Dane pochodzą z miesięcznego raportu Barometr AAA AUTO opartego na analizie danych dotyczących sprzedaży aut używanych w komisach, na stronach internetowych oraz u dealerów samochodów używanych. Wraz ze spadkiem liczby ofert, zmniejszyły się mediany przebiegu – o 5 tys. km oraz wieku aut używanych – o 1 rok. Natomiast mediana cen w maju br. była wyższa o 5 tys. zł niż w maju 2023 r. i wyniosła 34 900 zł.
- Samochody importowane z zagranicy, kupowane na ulicy bez odpowiedniego przeglądu, są najbardziej ryzykownym sposobem zakupu samochodu – komentuje P.Molasy.