Newsy Dla wydawców O nas Współpraca/Oferta Newsletter Regulamin Rejestracja Zaloguj się
Kategorie
Gospodarka
Kraj Unia Europejska Świat
Edukacja Energetyka Finanse
Finanse osobiste Wyniki Finansowe
Firma Handel Manager Media i Marketing Medycyna Motoryzacja Nieruchomości i Budownictwo Podatki Prawo Przemysł Rolnictwo Teleinformatyka
Hardware Telefonia
Transport Turystyka Żywność Kultura i Rozrywka Sport i rekreacja Zdrowie i Uroda Infografiki Materiały prasowe
InwestycjeZagraniczne.com StrefyNieruchomości.pl

Najważniejszy powód bardzo niskich cen pszenicy

pobierz video
07.03.2024

Cena pszenicy jest ponad dwukrotnie niższa niż przed dwoma laty. To wówczas była rekordowo droga, po wybuchu wojny w Ukrainie. Jednak nie ta wojna jest najważniejszym powodem tak niskich obecnie cen.

Co dzieje się na światowych giełdach towarowych? Światowe ceny pszenicy są nawet niemal trzykrotnie niższe od tych z 7 marca 2022 r., gdy osiągnęły rekordowy poziom.

- Ceny są dużo niższe, rok do roku spadły o kilkadziesiąt procent, a w tym roku kalendarzowym jest to kilkanaście procent różnicy, zależnie od rynku, na który patrzymy – mówi w rozmowie z MarketNews24 Michał Stajniak, ekspert XTB. – Szczyt to była cena ok. 1 300 centów/buszel w USA, gdy obecnie to 545 centów.

Spadek cen w Polsce jest jeszcze bardziej spektakularny. W szczycie za tonę pszenicy konsumpcyjnej płacimy nieco ponad 2 tys. zł za tonę. Natomiast w marcu br. ta cena niewiele przekraczała 800 zł.

Spadek cen w Polsce jest głębszy, na co wpływ  miał eksport ukraińskiego zboża i kwestia ceł z nim związanych.

- Za spadek cen pszenicy w Polsce odpowiada przede wszystkim sytuacja na rynkach światowych – komentuje ekspert XTB. – Natomiast na to, co dzieje się na świecie wpływ ma przede wszystkim to, że w Rosji mieliśmy bardzo mocno dane o zbiorach w ostatnich trzech sezonach.

Eksport rosyjskiej pszenicy rósł bardzo mocno, a w tym roku poziomy eksportowe będą rekordowe.

Przed sezonem pszenica zalega nie tylko w rosyjskich magazynach. Jej nadmiar dotyczy też sytuacji w USA i w Europie.

Te zapasy trzeba sprzedać przed tegorocznymi zbiorami. I stąd tak duża presja na spadek cen. A zbiory mogą być bardzo obfite, także w Australii i Ameryce Południowej.

- W USA ceny mogą spaść do poziomów z początków pandemii, a więc poniżej 500 centów/buszel – wyjaśnia M.Stajniak z XTB. – Jeżeli tegoroczne zbiory okażą się wysokie, to nie można wykluczyć, że ceny spadną do 400 centów, a więc do minimalnych poziomów z ostatnich kilkunastu lat, gdy minimum odnotowano w 2016 r.

 

Załóż konto
Aby móc w pełni korzystać z naszego serwisu należy się zarejestrować.
rejestracja
Nawigacja
Newsy Dla wydawców O nas Współpraca/Oferta Newsletter Regulamin Polityka Prywatności Polityka Cookies
Newsletter
Jeżeli chcesz być informowany przez nas tylko o najważniejszych informacjach zapisz się do naszego newslettera już teraz
zapisz się
Kontakt

VideoTarget Sp. z o.o.
ul. Prosta 70
00-838 Warszawa
NIP: 521 371 76 87
 
redakcja@marketnews24.pl