Największa korzyść z przyjęcia euro przez Polskę
Wśród korzyści wynikających z przyjęcia euro zasadniczą jest wpisanie Polski w unijne reguły zarządzania polityką gospodarczą.
- Unijne reguły są bardzo dobrze przemyślane i chronią obywateli przed decyzjami politycznymi skutkującymi obniżeniem wartości pieniądza - mówi w rozmowie z MarketNews24 prof. Artur Nowak-Far, doradca programowy ds. euro Fundacji Wolności Gospodarczej.
Unijne reguły będą chronić także przed złymi politycznymi decyzjami, które przedsiębiorstwom utrudniają prowadzenie działalności gospodarczej.
Jeżeli przyjmiemy euro, to wówczas Polskę będą dotyczyć pogłębione zasady koordynacji polityki budżetowej i polityki fiskalnej oraz zostaną one objęte jednolitą polityką pieniężną.
- We wszystkich tych politykach nagle będziemy lepiej oglądać palce władzy i władza będzie w większym stopniu odpowiedzialna oraz rozliczana publicznie z tego co robi - mówi w rozmowie z MarketNews24 prof. Artur Nowak-Far, doradca Fundacji Wolności Gospodarczej.
„Z chwilą przystąpienia Polski do strefy euro zwiększy się udział naszych przedstawicieli nie tylko w tworzeniu wspólnej polityki pieniężnej Eurosystemu (co w tej chwili jest niemal niemożliwe). Znacząco zwiększy się również wpływ Polaków na decyzje, które podejmowane są w UE w sferze gospodarczej. Obecne wpływ ten wręcz maleje, co osoby trzymające „sztandary łże-suwerenności” skrzętnie przemilczają” – jak pisze prof. Artur Nowak-Far w artykule „Przestańmy demonizować w Polsce euro pod pretekstem „obrony suwerenności”.
„Chodzi o to, że jeżeli nie jest się w strefie euro, nie uczestniczy się w tzw. Eurogrupie. Eurogrupa to forum uzgadniania wspólnych stanowisk w Radzie UE (tzw. ECOFIN) państw, które euro posiadają. Kurczące się grono państw spoza strefy euro nie ma takich możliwości.
Krótko mówiąc, z powodu nieprzyjęcia euro, suwerenność Polski rozumiana jako możliwość realizowania własnych interesów narodowych w przestrzeni wewnętrznej i zewnętrznej zmniejsza się a nie poszerza” (cytowany tekst opublikowany został w Bezprawnik.pl, a dostępny jest także na stronach Fundacji Wolności Gospodarczej)).