5 pomysłów na ochronę firmy przed korupcją
20-40 proc. firm w Polsce pada ufiarą nadużyć, jak wynika z badań przeprowadzonych przez EY. EY proponuje wprowadzenie pięciu zasad ograniczających ryzyko
20-40 proc. firm w Polsce pada ufiarą nadużyć, jak wynika z badań przeprowadzonych przez EY. EY proponuje wprowadzenie pięciu zasad ograniczających ryzyko.
To, co mogą robić przedsiębiorcy, aby skutecznie ograniczać ryzyko korupcji i nadużyć, to wdrażać politykę compliance. Compliance to nie tylko weryfikacja zgodności z prawem i regulacjami wewnętrznymi. To także budowanie etycznych postaw, przykład płynący z góry, a także skuteczniejsze zarządzania ryzykiem i wsparcie dla biznesu w rozstrzyganiu bieżących dylematów.
Innym rozwiązaniem jest wdrożenie wewnętrznego systemu zgłaszania nieprawidłowości, który jest jednym z najskuteczniejszych narzędzi pozyskiwania informacji o nadużyciach mających miejsce w organizacji.
Z kolei analiza danych może służyć do skutecznego przeglądu i wnioskowania na podstawie dużych wolumenów danych generowanych przez wewnętrzne systemy IT. Ze względu na potencjał strat finansowych, ryzyko wizerunkowe i prawne, bardzo istotną rolę odgrywa też weryfikacja kontrahentów i innych stron trzecich.
Rosnące ryzyko cyberprzestępczości można ograniczyć poprzez opracowanie i wdrożenie kompleksowych planów zapobiegania takim incydentom - mówi w rozmowie z MarketNews24 Mariusz Witalis, partner w Dziale Zarządzania Ryzykiem Nadużyć EY.