Akcjonariat pracowniczy w hipermarketach
W Auchan Polska akcjonariat pracowniczy został wprowadzony w 2001 r. dla wszystkich pracowników. Od początku uczestnictwo pracowników wynosi ponad 90 proc., a średni majątek polskiego akcjonariusza to
W Auchan Polska akcjonariat pracowniczy został wprowadzony w 2001 r. dla wszystkich pracowników. Od początku uczestnictwo pracowników wynosi ponad 90 proc., a średni majątek polskiego akcjonariusza to 450 euro.
- Dzięki programowi akcjonariatu wzrasta zainteresowanie pracowników sytuacją finansową i rozwojem firmy. Akcjonariat pracowniczy to również motywowanie pracowników do długoterminowego oszczędzania, a dla przedsiębiorstwa to podniesienie poziomu jakości i stabilności zatrudnienia - w rozmowie z MarketNews24 mówi o tym Francois Colombie, przewodniczący rady nadzorczej Auchan Polska i Ukraina.
Auchan nie jest firmą notowaną na giełdzie. W 1977 r. założyciel Auchan, Gerard Mulliez, wprowadził w firmie akcjonariat pracowniczy korzystając z prawa partycypacji, czyli udziału pracowników w wypracowanych przez firmę zyskach. Założyciel Auchan, chcąc pozostać niezależnym od giełdy, wprowadził dla pracowników możliwość ulokowania środków pochodzących z partycypacji w akcjach swojego przedsiębiorstwa, pod warunkiem blokady tych środków na okres pięciu lat. Było to rozwiązanie korzystne dla obydwu stron. Pracodawcy zapewniał środki na rozwój przedsiębiorstwa bez konieczności ubiegania się o wysoko oprocentowane kredyty bankowe, czy poprzez wejście na giełdę, Pracownikom zapewniał stały i stabilny wzrost wartości akcji przedsiębiorstwa, zarządzanego w sposób rozsądny i trwały, zapewniał wzrost zainwestowanego przez nich kapitału.
Akcjonariat pracowniczy w Auchan we Francji, po ponad 30 latach działalności, stworzył średni majątek pracownika w wysokości ponad 30 tys. euro. Umożliwił wszystkim pracownikom zbudowania trzeciego filaru emerytalnego, dofinansowania studiów swoich dzieci, czy też budowę wymarzonego domu.