Coraz mniej polskich rodzin żyje w skrajnym ubóstwie
W Polsce obniżył się odsetek osób żyjących w skrajnym ubóstwie, zwłaszcza w rodzinach wielodzietnych. Na przestrze
W Polsce obniżył się odsetek osób żyjących w skrajnym ubóstwie, zwłaszcza w rodzinach wielodzietnych. Na przestrzeni 2016 roku niemalże 1/3 rodzin, w których jest przynajmniej troje dzieci wyszła ze skrajnego ubóstwa, w którym była jeszcze rok wcześniej.
Z drugiej strony w tego rodzaju gospodarstwach domowych nadal stwierdza się dosyć wysoki udział zasięgu ubóstwa skrajnego sięgający 18,7 proc. w 2016 roku.
- Analizując wszystkie typy gospodarstw domowych skrajne ubóstwo w Polsce znacznie obniżyło się przez ostatnie lata, z 7,4 proc. w 2013-2014 poprzez 6,5 proc. w 2015 do 4,9 proc. w 2016 r. - mówi w rozmowie z MarketNews24 Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w Europie Centralnej.
Jednak oznacza to, że prawie co dwudzieste gospodarstwo domowe w Polsce żyje poniżej minimum egzystencji, które w IV kw. 2016 r. wyniosło 550 zł/miesięcznie dla gospodarstwa jednoosobowego”. Gdy za kilka miesięcy poznamy dane GUS dotyczące 2017 r. należy się spodziewać dużej poprawy. Będzie to efekt rządowego programu Rodzina 500+, ale także sytuacji na rynku pracy powodującej wzrost wynagrodzeń, choć jednocześnie stanowiącej coraz większe zagrożenie dla rozwoju polskiej gospodarki.