Czy frankowicze zyskają na propozycji prezydenta?
Prezydencki projekt nowelizacji ustawy o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji zakłada dwukrotne podniesienie minimum dochodowego umożliwiającego wnioskowanie o wsparcie, w stosunku do ustawy z 2015 r Pomoc ma dotyczyć też
Prezydencki projekt nowelizacji ustawy o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji zakłada dwukrotne podniesienie minimum dochodowego umożliwiającego wnioskowanie o wsparcie, w stosunku do ustawy z 2015 r Pomoc ma dotyczyć też kredytów złotowych. Ze składek banków powstanie Fundusz Restrukturyzacyjny, który rocznie ma kosztować sektor 3,2 mld zł.
Banki będą odzyskiwać część pieniędzy przekazanych do funduszu, jeżeli zawrą w porozumieniu z klientami nowe umowy, związane np. z przewalutowaniem kredytów. Dla banków stworzenie funduszu jest dużym obciążeniem, a już wprowadzony podatek bankowy i dodatkowe 2 mld zł, które musiały wpłacić do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, aby ratować upadające SKOK-i, znacząco pogorszył wyniki finansowe. W I kw. zyski banków były niższe o 11,1 proc.
Jednak jest to dla banków rozwiązanie mniej kosztowne niż inne, wcześniejsze propozycje. Nie ma też pewności czy wprowadzone zostaną obiecywane rozwiązania ustawowe "anty-spreadowe".
- Przy najniższym od ponad dwóch lat kursie franka szwajcarskiego zainteresowanie przewalutowaniem może nie być wysokie- mówi w rozmowie z MarketNews24 Szymon Gałkowski, partner w kancelarii prawnej Kochański Zięba i Partnerzy (KZP).