Newsy Dla wydawców O nas Współpraca/Oferta Newsletter Regulamin Rejestracja Zaloguj się
Kategorie
Gospodarka
Kraj Unia Europejska Świat
Edukacja Energetyka Finanse
Finanse osobiste Wyniki Finansowe
Firma Handel Manager Media i Marketing Medycyna Motoryzacja Nieruchomości i Budownictwo Podatki Prawo Przemysł Rolnictwo Teleinformatyka
Hardware Telefonia
Transport Turystyka Żywność Kultura i Rozrywka Sport i rekreacja Zdrowie i Uroda Infografiki Materiały prasowe
InwestycjeZagraniczne.com StrefyNieruchomości.pl

Czy sądy będą działać sprawniej bez sędziów?

pobierz video
11.12.2017

Nie ma idealnych sędziów, ale można będzie ich zastąpić algorytmami i sztuczną inteligencją. Każdy sędzia jest przecież obciążony własnymi przeżyciami, które mogą mieć wpływ na orzekane wyroki. Algorytmy tej wady nie mają, procesy sądowe

Nie ma idealnych sędziów, ale można będzie ich zastąpić algorytmami i sztuczną inteligencją. Każdy sędzia jest przecież obciążony własnymi przeżyciami, które mogą mieć wpływ na orzekane wyroki. Algorytmy tej wady nie mają, procesy sądowe trwałyby krócej, ale to jeszcze nie oznacza, że tak działający wymiar sprawiedliwości byłby lepszy.

Sztuczna inteligencja to technologia i dziedzina badań naukowych informatyki na styku z neurologią, psychologią, a nawet ze współczesną filozofią. Głównym zadaniem badań nad sztuczną inteligencją (Al) jest konstruowanie maszyn i programów komputerowych zdolnych do realizacji wybranych funkcji umysłu i ludzkich zmysłów. Problemy takie są nazywane AI-trudnymi i zalicza się do nich systemy eksperckie i diagnostyczne. Rozwiązywane są dzięki algorytmom, które ułatwiają podejmowanie decyzji w warunkach braku wszystkich danych.

Już obecnie algorytmy wykorzystywane są na lotniskach. Jeżeli słyszymy, że ktoś losowo został wybrany do kontroli podczas odprawy, to prawdopodobnie nie jest to wybór przypadkowy. Algorytmy wybrały taką osobę na podstawie tego, co zapisane jest w naszej twarzy.

A czy dzięki Al możemy mieć sprawniejszy wymiar sprawiedliwości? - Rodzi się pokusa, zwłaszcza w takich sytuacjach, o których mówimy: ten sędzia nigdy nie prowadził samochodu więc nie ma pojęcia, jak się zachować na drodze, a ten sędzia był pokrzywdzony kradzieżą, więc wymierzył większą karę - mówi dr Mateusz Woiński, z Kolegium Prawa Akademii Leona Koźmińskiego. - Wykorzystanie algorytmów może być pewną pomocą, ale nie wyobrażam sobie sytuacji, by zastąpiły sędziego.

- Przy obecnym stanie wiedzy nie wyobrażam sobie także takiej sytuacji, gdy algorytmy oceniałyby wiarygodność świadka - dodaje M.Woiński.

Jak podaje Grand View Research, do 2025 r. wartość światowego rynku sztucznej inteligencji wyniesie już ponad 35 mld dolarów. To oznacza wzrost o blisko 60 proc. Inwestują w nią banki, ale nie tylko, bo tworzy potężne zasoby wiedzy o naszej prywatności, która może być wykorzystana na różne sposoby, dlatego Al i algorytmy to także zagrożenie dla praw obywatelskich.

 

 

Załóż konto
Aby móc w pełni korzystać z naszego serwisu należy się zarejestrować.
rejestracja
Nawigacja
Newsy Dla wydawców O nas Współpraca/Oferta Newsletter Regulamin Polityka Prywatności Polityka Cookies
Newsletter
Jeżeli chcesz być informowany przez nas tylko o najważniejszych informacjach zapisz się do naszego newslettera już teraz
zapisz się
Kontakt

VideoTarget Sp. z o.o.
ul. Prosta 70
00-838 Warszawa
NIP: 521 371 76 87
 
redakcja@marketnews24.pl