Infrastruktura energetyczna kluczową sprawą dla naszego regionu
W ubiegłym roku powstały fundamenty prawne pod to, żeby lepiej połączyć ze sobą rynki energii Europy Centralnej
W ubiegłym roku powstały fundamenty prawne pod to, żeby lepiej połączyć ze sobą rynki energii Europy Centralnej. Infrastruktura dziś realnie decyduje o niezależności gospodarek regionu. W naszej części Europy dzieje się pod tym względem bardzo wiele, a gazoport w Świnoujściu daje nam nowe możliwości.
Transkrypcja wypowiedzi
Terminal w Świnoujściu wpisuje się w ideę rynku energii. W ubiegłym roku powstały podwaliny prawne pod to, aby bliżej zintegrować rynki sektora energii w Europie Centralnej, a jednocześnie połączyć wspomniane rynki odpowiednią infrastrukturą przesyłową. Bardzo dobrym przykładem jest tu oddanie do użytku w grudniu ubiegłego roku połączenia energetycznego między Polską a Litwą. Połączenie to zapewnia obu państwom wymianę, przesył i handel energią elektryczną, co jest szczególnie ważne w sytuacjach kryzysowych. Z drugiej strony pozwala Litwie, Łotwie i Estonii przyłączenie się do europejskiego systemu energii.
Dla rynku energii ważny jest korytarz północ –południe. Terminal w Świnoujściu, litewskiej Kłajpedzie czy na chorwackiej wyspie Krk są bardzo ważnym elementem tych połączeń. Żeby korytarz północ-południe był skuteczny i zapewniał bezpieczeństwo w regionie, ważnym jest odpowiednie jego połączenie z istniejącą już infrastrukturą wschód-zachód. Te prace już się toczą.