Newsy Dla wydawców O nas Współpraca/Oferta Newsletter Regulamin Rejestracja Zaloguj się
Kategorie
Gospodarka
Kraj Unia Europejska Świat
Edukacja Energetyka Finanse
Finanse osobiste Wyniki Finansowe
Firma Handel Manager Media i Marketing Medycyna Motoryzacja Nieruchomości i Budownictwo Podatki Prawo Przemysł Rolnictwo Teleinformatyka
Hardware Telefonia
Transport Turystyka Żywność Kultura i Rozrywka Sport i rekreacja Zdrowie i Uroda Infografiki Materiały prasowe
InwestycjeZagraniczne.com StrefyNieruchomości.pl

Polski rząd zaskarży regulację faworyzującą duże europejskie gospodarki

pobierz video
18.01.2016

Chodzi o stwierdzenie nieważności ustanowienia rezerwy stabilności rynkowej dla europejskiego systemu handlu emisjami.

Polski rząd zapowiedział złożenie pozwu do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Chodzi o stwierdzenie nieważności ustanowienia rezerwy stabilności rynkowej (MSR) dla europejskiego systemu handlu emisjami.  O tym dlaczego to słuszna decyzja rządu Beaty Szydło w rozmowie z MarketNews24 mówił Marcin Bodio, Central Europe Energy Partners, stowarzyszenia, które w Brukseli reprezentuje sektor energii i przemysłu energochłonnego z Europy Centralnej.

Transkrypcja wypowiedzi

Polski rząd zapowiedział złożenie pozwu do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (ETS). Celem tego pozwu jest stwierdzenie nieważności decyzji o powołaniu MSR (Rezerwa stabilizacyjna rynku). W naszej ocenie, czyli Center Europe Energy Partners jest to słuszna decyzja, dlatego że gdy system był wprowadzany w ubiegłym roku odbyło się to przy dużym sprzeciwie zarówno Polski, jak i 5 innych państw członkowskich Unii Europejskiej.
Przypomnę, że system polega na wyciągnięciu pewnej puli z jednostek emisji CO2, tak aby cena tyc jednostek, które w puli pozostaną wzrosła. W naszej opinii takie działania prowadzą do ograniczenia konkurencyjności europejskiego przemysłu. W naszych komentarzach wielokrotnie podkreślaliśmy, że system MSR faworyzuje gospodarki państw Europy Zachodniej, jest mniej przyjazny za to dla gospodarek energochłonnych państw Europy Centralnej. Dlatego uważamy, że sztuczne modelowanie wysokości cen jednostek emisji CO2, będzie miało negatywny wpływ na konkurencyjność produktów z Europy Centralnej.
Jednym z fundamentów polityki klimatyczno-energetycznej j Unii Europejskiej było ustalenie  redukcji emisji CO2 na poziomie 20 proc. do 2020 roku w odniesieniu do roku 1990. Mało się o tym mówi, ale ten cel osiągnęliśmy już dwa lata temu i to przy niskich cenach jednostek i przy normalnym funkcjonowaniu mechanizmów rynkowych.    W naszej opinii zatem za wprowadzenie tego systemu nie stały przesłanki ekonomiczne.

Załóż konto
Aby móc w pełni korzystać z naszego serwisu należy się zarejestrować.
rejestracja
Nawigacja
Newsy Dla wydawców O nas Współpraca/Oferta Newsletter Regulamin Polityka Prywatności Polityka Cookies
Newsletter
Jeżeli chcesz być informowany przez nas tylko o najważniejszych informacjach zapisz się do naszego newslettera już teraz
zapisz się
Kontakt

VideoTarget Sp. z o.o.
ul. Prosta 70
00-838 Warszawa
NIP: 521 371 76 87
 
redakcja@marketnews24.pl