Gdzie w Polsce bankrutuje najwięcej firm, a gdzie najmniej
Województwo mazowieckie znajduje na pierwszym miejscu pod względem liczby upadłości w Polsce, co związane jest z największą liczbę zarejestrowanych tu podmiotów gospodarczych. W roku 2016 zanotowano jednak
Województwo mazowieckie znajduje na pierwszym miejscu pod względem liczby upadłości w Polsce, co związane jest z największą liczbę zarejestrowanych tu podmiotów gospodarczych. W roku 2016 zanotowano jednak poprawę sytuacji, spadek liczby postanowień o 12 proc., a przypomnijmy, że w 2015 r. liczba postanowień na Mazowszu wzrosła o 23 proc.
Należy zwrócić uwagę na to, że trzy ważne województwa z dużą liczbą zarejestrowanych podmiotów (śląskie, dolnośląskie, małopolskie) w roku 2016 zanotowały wzrost liczby upadających i objętych restrukturyzacją firm. Znaczną poprawę widzimy w woj. kujawsko-pomorskim, pomorskim i warmińsko-mazurskim, gdzie liczba bankructw spadła o jedną trzecią.
Największy wzrost upadłości dotyczy woj.podlaskiego (o 86 proc.) i opolskiego (o 75 proc.). Jednak woj. Opolskie nadal pozostaje regionem, gdzie liczba bankructw jest najmniejsza i dotknęła tylko 14 firm.
-Szczególna była sytuacja w woj.małopolskim, ponieważ upadłości dotyczyły dwóch dużych firm, z których najbardziej znaną jest AlmaMarket - mówi w rozmowie z MarketNews24 Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w Regionie Europy Centralnej.
W roku 2016 r. liczba upadłości i restrukturyzacji polskich firm wyniosła 760, czyli o 2,6 proc. więcej niż w 2015 r.