Gdzie w Polsce mieszkania są najtańsze, a gdzie najdroższe?
Zestawienie przeciętnego dochodu netto z przeciętną ceną transakcyjną 1 m kw. powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego w największych miastach Polski pokazuje, że siła nabywcza Polaków na rynku mieszkaniowym od 2007 r. systematycznie rośnie. W
Zestawienie przeciętnego dochodu netto z przeciętną ceną transakcyjną 1 m kw. powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego w największych miastach Polski pokazuje, że siła nabywcza Polaków na rynku mieszkaniowym od 2007 r. systematycznie rośnie. W okresie od 2007 do 2016 roku największy wzrost powierzchni mieszkania możliwej do nabycia za przeciętne miesięczne wynagrodzenie netto zanotowano w aglomeracji katowickiej – o 0,37 m kw.
W 2016 r. w najlepszej sytuacji pod względem dostępności mieszkaniowej byli mieszkańcy aglomeracji katowickiej, którzy za przeciętną miesięczną pensję mogli kupić 1,05 m kw . Był to jedyny ośrodek miejski, gdzie stosunek przeciętnego wynagrodzenia do średniej ceny transakcyjnej przekroczył 1. Na drugim miejscu w takim porównaniu jest Łódź, gdzie taki wskaźnik wynosi 0,81.
Oto dwa miasta, gdzie mieszkania są najdroższe w relacji do wynagrodzeń: w Warszawie za średnie wynagrodzenie kupujący byli w stanie nabyć 0,55 m kw. powierzchni użytkowej mieszkania, a w Krakowie – zaledwie 0,53 m kw.
W rozmowie z MarketNews24 mówi o tym dr Jacek Furga, prezes Amron.