Polska 3.0 szansą na Ukrainę 3.0
Program Ukraina 3.0 poza promowaniem i inicjowaniem powstawania klastrów na terenie Ukrainy, przyczynia się już dziś do realizacji projektów przybliżających Ukrainę do Grupy Wyszehradzkiej i Unii Europejskiej
Zarówno dla Polski jak i Ukrainy ważne jest zacieśnienie współpracy, współpracy gospodarczej i współpracy przedsiębiorstw. Szczególnie dziś jest to istotne, gdy zarówno Polska jak i Ukraina potrzebuje innowacyjnych projektów i dużych spójnych regionalnie programów rozwojowych.
Unia Europejska realizuje wielkie projekty infrastrukturalne, które są dużą szansą dla naszego regionu. Projekty te mogą się stać również częścią państw ościennych Unii Europejskiej.
Polska 3.0 zakłada m.in. powstanie w Polsce płaszczyzny transportu multimodalnego. To program, który zainicjował również analogiczne lustrzane odbicie działań i programów zarówno w krajach grupy wyszehradzkiej, jak i co ciekawe na Ukrainie, gdzie powołano do życia inicjatywę Ukraina 3.0. Parę miesięcy temu nastąpiło oficjalne otwarcie programu pod patronatem prezydenta i premiera Ukrainy. Program poza promowaniem i inicjowaniem powstawania klastrów na terenie Ukrainy, przyczynia się już dziś do realizacji projektów przybliżających Ukrainę do Grupy Wyszehradzkiej i do Unii Europejskiej. Ukraińscy przedsiębiorcy liczą na silną współpracę gospodarczą z Polską i również z polskimi przedsiębiorcami, w szczególności w sektorach przemysłu kosmicznego, lotniczego, wysokich technologii, w których to Ukraina ma rozwiniętą kompetencję i zasoby merytoryczne.
- Na Ukrainie są dostępne wysokie technologie, o które dziś bije się świat, i które nie powinny być sprzedawane z wolnej ręki, tylko powinny być rozwijane w naszym regionie - mówi agencji MarketNews24 Angelika Jarosławska, koordynator programu Polska 3.0
Polska 3.0 jest oddolnym, apolitycznym, klastrowym programem, który składa się z szeregu projektów, tworząc ekosystem, gdzie eksperci z poszczególnych działów programu, współpracując z włączonymi na stałe w projekt, najlepszymi ekspertami ds. funduszy europejskich wspólnie wypracowują najlepsze dla polskiej gospodarki rozwiązania. Jednym z jego głównych komponentów jest wparcie start-upów na różnych etapach rozwoju. W ramach projektu pomoc otrzymały m.in. Blumil – twórca najbardziej innowacyjnego wózka inwalidzkiego czy Migam – umożliwiający komunikację między osobami głuchoniemymi a słyszącymi.