Jak nowy podatek wpłynie na bankructwa firm handlowych
Rosła w ostatnich kwartałach liczba bankructw w przemyśle spożywczym, ale spadała w handlu i transporcie. Sytuacja w handlu jest dość specyficzna, ze względu na nowy podatek przygotowywany przez rząd
Rosła w ostatnich kwartałach liczba bankructw w przemyśle spożywczym, ale spadała w handlu i transporcie. Sytuacja w handlu jest dość specyficzna, ze względu na nowy podatek przygotowywany przez rząd. Czy ten podatek zmieni tak wiele, jak to twierdzą sami handlowcy?
Rosnąca konsumpcja prywatna, która jest główną siłą napędową naszej gospodarki, przekłada się na poprawę płynności finansowej podmiotów branży sprzedaży detalicznej.
- Zapowiadany podatek handlowy będzie niekorzystny dla sektora, jednak utrzymująca się dobra sytuacja na rynku pracy i dodatkowe wsparcie wybranych gospodarstw domowych ze strony programu Rodzina 500+ przełoży się na wzrost obrotów w handlu - mówi w rozmowie z MarketNews24 Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface na Europę Środkową.
Pisząc o handlu Coface, która co kwartał przygotowuje raport o bankructwach firm w Polsce, ocenia, że nadal obserwujemy wyższą liczbę postępowań upadłościowych i restrukturyzacji firm z branży handlu hurtowego, gdzie szczególnie zauważalna jest duża konkurencja,konsolidacja rynku i skracanie łańcucha dostaw przez duże sieci handlowe, które często bezpośrednio współpracują z producentami z pominięciem hurtowni korzystając ze swojej siły zakupowej.
Liczba bankructw w handlu detalicznym jest kilkukrotnie niższa i pozostaje dość stabilna. Natomiast to w handlu hurtowym ich liczba zmniejszyła się o prawie 30 proc.