Newsy Dla wydawców O nas Współpraca/Oferta Newsletter Regulamin Rejestracja Zaloguj się
Kategorie
Gospodarka
Kraj Unia Europejska Świat
Edukacja Energetyka Finanse
Finanse osobiste Wyniki Finansowe
Firma Handel Manager Media i Marketing Medycyna Motoryzacja Nieruchomości i Budownictwo Podatki Prawo Przemysł Rolnictwo Teleinformatyka
Hardware Telefonia
Transport Turystyka Żywność Kultura i Rozrywka Sport i rekreacja Zdrowie i Uroda Infografiki Materiały prasowe
InwestycjeZagraniczne.com StrefyNieruchomości.pl

Kiedy powstaną tanie mieszkania na wynajem

pobierz video
07.03.2016

Wzrostu zamożności w Polsce nie widać po wzroście udziału w rynku mieszkań na wynajem.

 

Wzrostu zamożności w Polsce nie widać po wzroście udziału w rynku mieszkań na wynajem. Im kraj jest biedniejszy, tym więcej ludzi posiada mieszkania na własność. Presja posiadania własnego mieszkania w Polsce jest ciągle duża. W 2007 r. odsetek właścicieli mieszkań wynosił 62 proc. Zwiększył się do 84 proc.

Średnia dla UE to 70 proc. udział właścicieli mieszkań własnościowych. Dla krajów najbogatszych jest znacznie niższy, przykładem Niemcy (52,6 proc.) czy Szwajcaria (44,0 proc.) Na przeciwległym “unijnym” biegunie są Węgrzy (89,6 proc.), Rumunia (95,6 proc.) i Polska (83,8 proc.). W Polsce kupowane są mieszkania własnościowe, które przeznaczane są na wynajem, a niewielki jest rynek tworzony przez budownictwo na wynajem. Rządowe programy, takie jak Rodzina na Swoim, a później Mieszkanie dla Młodych utrwalają lub wzmacniają taką strukturę rynku. Pojawiają się też rządowe programy taniego budownictwa mieszkań na wynajem, ale są nieskuteczne, bo nie są opłacalne. Nowy pomysł przygotowuje Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.

-Aby takie budownictwo powstało potrzebne są dwie zmiany. W ustawie o ochronie lokatorów trzeba znieść bezkarność tych lokatorów, którzy nie płacą, nawet gdy mają potrzebne dochody. I potrzebna jest też poprawa warunków dotyczących amortyzacji takich mieszkań, która dziś rozpisana jest na 40 lat, co czyni ją niemal nieistotną przy opodatkowaniu dochodów z wynajmu, natomiast w innych krajach amortyzacja ta rozliczana jest przez 10 lat - mówi o tym w rozmowie z MarketNews24 dr Jacek Furga, prezes AMRON. - Te dwie zmiany spowodowałyby, że już w ciągu pierwszego roku ich obowiązywania powstałoby kilkadziesiąt tysięcy nowych mieszkań, bez obciążania budżetu państwa dopłatami do rządowego programu budownictwa.

Załóż konto
Aby móc w pełni korzystać z naszego serwisu należy się zarejestrować.
rejestracja
Nawigacja
Newsy Dla wydawców O nas Współpraca/Oferta Newsletter Regulamin Polityka Prywatności Polityka Cookies
Newsletter
Jeżeli chcesz być informowany przez nas tylko o najważniejszych informacjach zapisz się do naszego newslettera już teraz
zapisz się
Kontakt

VideoTarget Sp. z o.o.
ul. Prosta 70
00-838 Warszawa
NIP: 521 371 76 87
 
redakcja@marketnews24.pl